Zelensky: Ultimatumit të Putinit nuk mund t'i besohet

Zelenski, Foto: Printscreen

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha sot se kushtet e vendosura nga presidenti rus Vladimir Putin për përfundimin e luftës janë një "ultimatum" që nuk mund t'i besohet.

“Besoj se Putini nuk do ta ndalë ofensivën e tij ushtarake edhe nëse kërkesat e tij për armëpushim plotësohen. Këto janë mesazhe përfundimtare që nuk ndryshojnë nga mesazhet e së shkuarës. Është e njëjta gjë që bëri Hitleri dikur. Kjo është arsyeja pse ne nuk duhet t'i besojmë këto mesazhe", tha Zelensky për kanalin italian SkyTG4 në margjinat e Samitit të G7, i cili po mbahet në resortin jugor italian të Borgo Egnatia.

Ministria e Punëve të Jashtme të Ukrainës foli gjithashtu, duke i quajtur fjalët e Putinit "absurde" dhe duke theksuar se presidenti rus po përpiqet të mashtrojë fuqitë botërore dhe të minojë përpjekjet reale për paqe.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës