Zelensky: Kremlini kishte njohuri për planet e kundërofensive të Ukrainës

Kremlin/Foto Eurasia / robertharding / Profimedia

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenskiy, tha sot se "Rusia arriti të kuptojë planet e kundërofensive ukrainase në vitin 2023 edhe para fillimit të saj, dështimi i së cilës i dha një goditje të rëndë Ukrainës".

“Planet tona për një kundërsulm ishin në tryezën e Kremlinit përpara se të fillonte kundërsulmja”, tha Zelensky në një konferencë për shtyp.

Në pyetjen e një gazetari, Presidenca e Ukrainës konfirmoi se Zelensky i referohej rrjedhjes së informacionit.

Ai sqaroi se udhëheqësit e tij ushtarakë kanë zhvilluar disa plane beteje për vitin 2024 për të kompensuar "rrjedhjet e informacionit" në të ardhmen.

Një kundërofensivë e madhe ukrainase në verën e vitit 2023 u përball me linja të forta mbrojtëse ruse që shteruan burimet e ushtrisë ukrainase pa lejuar çlirimin e rajoneve të pushtuara nga Rusia.

Presidenti ukrainas tha në konferencën e sotme për shtyp se fitorja e Ukrainës do të varet nga ndihma ushtarake e Perëndimit dhe shtoi se është i sigurt se Kongresi Amerikan do të miratojë paketën e shumëpritur të ndihmës.

“Nëse jemi të fortë, me armë, nuk do ta humbim këtë luftë”, tha Zelensky, i cili sot për herë të parë njoftoi se në luftën me Rusinë kanë vdekur 31.000 mijë ushtarë ukrainas.

Zelensky: Që nga fillimi i luftës, 31.000 ushtarë ukrainas kanë vdekur

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës