Zelensky: Ne do t'i përgjigjemi çdo sulmi rus – ushtarakisht, politikisht dhe ligjërisht

Volodymyr Zelensky, President i Ukrainës / Foto: EPA-EFE / SERGEY DOLZHENKO

Ukraina do t'i përgjigjet të gjitha sulmeve ruse, tha sonte presidenti ukrainas Volodimir Zelenski.

Deklarata vjen pasi të paktën shtatë persona u vranë në një sulm me dron rus në rajonin e Kievit dhe pasi një ndërtesë banimi në qytetin e Zaporizhia u godit nga një raketë ruse.

"Ne do t'i përgjigjemi me vendosmëri të gjitha sulmeve të pushtuesve ndaj qyteteve tona (..) Të gjitha sulmet ruse do të marrin një përgjigje ushtarake, politike dhe ligjore, vuri në dukje Zelensky në fjalimin e tij të përditshëm.

Më herët sot, Zelensky vizitoi vijën e frontit pranë qytetit të Bakhmut dhe u takua me anëtarë të ushtrisë ukrainase.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës