Zelenski: Jam i kënaqur, po luftojmë me ushtrinë e dytë më të fortë në botë

Zelensky / Foto EPA-EFE/YVES HERMAN / PISHINË

Presidenti i Ukrainës Volodimir Zelenski deklaroi se lufta me Rusinë është në një fazë të re, dhe dimri pritet të komplikojë luftimet pas kundërofensive të verës, e cila nuk dha rezultatet e dëshiruara për shkak të mungesës së vazhdueshme të armëve dhe forcave tokësore.

Megjithatë, pavarësisht pengesave, Zelensky tha se Ukraina nuk do të dorëzohet. "Ne kemi një fazë të re të luftës dhe ky është një fakt," tha Zelensky në një intervistë me Associated Press në Kharkiv, në Ukrainën verilindore.

"Dimri është përgjithësisht një fazë e re e luftës," tha ai.

I pyetur nëse është i kënaqur me rezultatet e kundërsulmimit, ai nuk ka dhënë një përgjigje përfundimtare.

“Shikoni, ne nuk po tërhiqemi, jam i kënaqur. Ne po luftojmë me ushtrinë e dytë (më të fortë) në botë, jam i kënaqur”, tha ai duke iu referuar ushtrisë ruse.

Por ai shtoi: “Ne po humbasim njerëz, nuk jam i lumtur. Nuk i morëm të gjitha armët që donim, nuk mund të jem i lumtur, por nuk mund të ankohem shumë”.

Zelensky shprehu gjithashtu shqetësimin se lufta midis Izraelit dhe Hamasit kërcënon të errësojë konfliktin në Ukrainë, pasi axhendat politike konkurruese dhe burimet e kufizuara vënë në rrezik rrjedhën e ndihmës ushtarake perëndimore për Kievin.

Kundërofensiva e shumëpritur, e mbështetur nga dhjetëra miliarda dollarë ndihma ushtarake perëndimore, duke përfshirë armatimin e rëndë, nuk ka sjellë rezultatet e pritura.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË