Zelensky kritikon dorëzimin e ngadaltë të armëve nga aleatët

Volodymyr Zelensky / Foto EPA-EFE/Piotr Nowak

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy ka theksuar sërish nevojën urgjente të vendit të tij për armë të mbrojtjes ajrore. Ukraina ka nevojë urgjente për më shumë sisteme të mbrojtjes ajrore dhe avionë luftarakë perëndimorë, tha Zelensky mbrëmë në një adresë video ditore.

"Botës së lirë, për fat të keq, i mungon shpejtësia në këto dy çështje," tha ai, duke shtuar se për shkak të epërsisë së saj ajrore, Rusia është në gjendje të shkatërrojë qytetet e Ukrainës dhe pozicionet mbrojtëse me bomba lundrimi.

Sipas Zelensky, rusët përdorën në mënyrë aktive taktika shkatërruese në vijat e frontit pranë Kharkiv dhe në rajonin lindor të Ukrainës të Donetsk në drejtim të Chasiv Yar dhe Pokrovsko.

Zelensky tashmë ka kërkuar dorëzimin e dy sistemeve shtesë të mbrojtjes ajrore "Patriot" disa herë gjatë ditëve të fundit. Ai tha se do të siguronte mbrojtje më të mirë për Kharkivin, i cili sulmohej vazhdimisht nga ajri. Ai qytet në verilindje të Ukrainës është një nga më të goditurit nga lufta.

Avionët luftarakë të përmendur nga Zelensky iu premtuan Ukrainës një vit më parë. Por sipas informacioneve zyrtare, F-16 nuk kanë mbërritur ende. Ekspertët vlerësojnë se kryesisht koha e gjatë e dorëzimit të armëve nga Perëndimi i lejon Rusisë të përgatitet për armë të reja.

Në sulmet ruse në qytetin verilindor të Ukrainës, Kharkiv gjatë natës, të paktën shtatë persona u plagosën, tha guvernatori i rajonit. Rajone të tjera të Ukrainës u goditën gjithashtu nga dronët rusë gjatë natës, duke përfshirë Odessa, Mykolaiv dhe Dnipropetrovsk.

Pothuajse dy javë më parë, Moska intensifikoi fushatën e saj ajrore dhe tokësore në rajonin e Kharkiv, i cili kufizohet me Rusinë. Forcat ruse që atëherë kanë kapur disa fshatra në kufi me Ukrainën. Sipas vëzhguesve, ofensiva është ngadalësuar ditët e fundit, por nuk është ndalur.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës