Zelensky ndau fonde për prodhimin vendas të armëve që mund të ndryshonin rrjedhën e luftës në Ukrainë

Foto: Profimedia

Në një përpjekje për të mbyllur hendekun midis aftësive ukrainase dhe ruse, qeveria ukrainase ka nisur një program ambicioz për prodhimin vendas të dronëve. Ministri i Mbrojtjes Oleksy Reznikov i tha Reuters se qeveria po bashkëpunon me më shumë se 80 prodhues vendas të dronëve dhe po zgjeron programin e saj të prodhimit të dronëve.

"Mjetet ajrore pa pilot mund të ndryshojnë ekuilibrin e fuqisë në fushën e betejës në të njëjtën mënyrë që raketat e lëshuara nga aleatët perëndimorë e ndryshuan lojën vitin e kaluar," tha Reznikov.

Kapërcimi i hendekut të madh që ekziston midis aftësive ushtarake ruse dhe ukrainase është thelbësore tani që një kundërsulm i afërt ukrainas pritet në jug dhe në lindje të vendit.

Për Ukrainën gjysmë të falimentuar, ekonomia e së cilës është shkatërruar nga lufta dhe qeveria e së cilës mbështetet në një fluks parash nga vendet aleate, prodhimi i dronëve është një mënyrë relativisht e lirë për të luftuar ushtrinë masive të Rusisë. Qeveria ukrainase planifikon të shpenzojë rreth gjysmë miliardë dollarë për zhvillimin dhe prodhimin e dronëve vendas deri në fund të vitit.

Oleksiy Danilov, sekretari i Këshillit Kombëtar të Sigurisë dhe Mbrojtjes së Ukrainës, i tha Reuters se këtë vit fokus i veçantë do të vendoset në prodhimin e dronëve kamikaze.

Edhe pse dronët ukrainas janë ende teknologjikisht prapa ruse, si dhe dronët kamikaze iranianë, të cilët rusët i përdorin për të shkatërruar infrastrukturën energjetike të Ukrainës, përpjekjet e Kievit po bëhen gjithnjë e më të dukshme. Ekspertët ushtarakë vlerësojnë se kompanitë vendase mund të furnizojnë ushtrinë ukrainase me deri në disa mijëra drone në vit, me kusht që financimi dhe prokurimi i pjesëve të jenë të qëndrueshme.

Reznikov thotë se Ukraina ka rritur kapacitetin e saj të prodhimit të dronëve disa herë që nga pushtimi rus shkurtin e kaluar. Qeveria ukrainase refuzon të japë të dhëna të sakta për numrin dhe llojin e dronëve të prodhuar, duke thënë vetëm se fokusi i tyre është në zhvillimin dhe prodhimin e dronëve me rreze të gjatë veprimi, pasi aleatët perëndimorë nuk janë ende të gatshëm të ofrojnë sistemet e tyre raketore me rreze më të gjatë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës