Zelensky dhe De Cro nënshkruan një marrëveshje dypalëshe sigurie

Zelensky dhe De Cro / Foto EPA-EFE/KENZO TRIBOUILLARD / PISHINË

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, nënshkroi sot në Bruksel një marrëveshje dypalëshe sigurie me kryeministrin belg, Alexandre de Croix, njoftoi qeveria belge.

Belgjika do të angazhohet të armatosë Ukrainën me 30 avionë luftarakë F-16 (F-16), me dërgesat e para të planifikuara për këtë vit, njoftoi sot ministri i Jashtëm belg Hadja Labib. Njoftimi u bë vetëm pak orë para vizitës së Zelenskit

Presidenti ukrainas, i cili i kërkon Perëndimit të rrisë ndihmën ushtarake për Ukrainën në mënyrë që të përballet me luftën me Rusinë, do të takohet me mbretin belg Philippe pas nënshkrimit, tha pallati mbretëror.

Vizita disa-orëshe do të përfundojë në mesditë në aeroportin ushtarak të Melsbrukut pranë Brukselit, ku Belgjika është vendosur të përsërisë premtimin e saj për t'i siguruar Kievit avionë luftarakë F-16 "nëse është e mundur përpara fundit të vitit", raportoi Beta.

Në fazën e parë, ushtria belge do të kontribuojë duke trajnuar pilotët dhe teknikët ukrainas se si të përdorin këta avionë. Në Melsbrek, Zelensky do të takohet me disa nga pilotët, instruktorët dhe teknikët belgë të specializuar në F-16, njoftoi shërbimi i kryeministrit belg.

Pas Brukselit, Zelensky udhëton për në Lisbonë, ku do të takohet me kryeministrin portugez Luis Montenegro dhe presidentin Marcelo Rebelo de Sousa.

Kanë mbetur më pak se tre javë deri në samitin e paqes në Ukrainë, i cili do të mbahet në Zvicër. Zelensky hodhi poshtë një propozim të Kinës dhe Brazilit për të ftuar Rusinë, duke thënë se Rusia "do të bllokojë gjithçka".

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës