Zelensky përsëriti thirrjen e anëtarëve të BE-së për ndalimin e vizave për qytetarët rusë

Volodimir Zelenski
Volodymyr Zelenski / 15 qershor 2022 / Foto: EPA-EFE / SERGEY DOLZHENKO

Presidenti i Ukrainës Volodimir Zelenski përsëriti thirrjen e anëtarëve të BE-së për ndalimin e vizave për qytetarët rusë. Ndërkohë, një diplomat rus paralajmëroi SHBA-në se çdo veprim për ta shpallur Rusinë një "shtetëror sponsor të terrorizmit" mund të çojë në një ndërprerje të plotë të marrëdhënieve.

Ndërkohë, Kievi dhe Moska vazhduan të fajësojnë njëri-tjetrin për luftimet pranë termocentralit bërthamor Zaporozhye. OKB beson se një zonë e çmilitarizuar duhet të shpallet rreth uzinës. Objekti ra nën kontrollin rus menjëherë pasi filloi pushtimi i Ukrainës më 24 shkurt. Inxhinierët ukrainas vazhduan të punojnë në centralin bërthamor nën kontrollin rus.

Vendet perëndimore i kanë bërë thirrje Moskës që të tërheqë forcat e saj nga uzina.

Fokusi i luftimeve që atëherë është zhvendosur nga Donbasi lindor në rajonet jugore të Kherson dhe Zaporozhye, megjithëse luftimet në Donbas vazhdojnë.

Në një fjalim video mbrëmë, Zelensky i bëri thirrje BE-së që të ndalojë vizat për rusët, duke thënë se Bashkimi nuk duhet të jetë një "supermarket" i hapur për këdo që ka mjetet për të hyrë. Disa anëtarë të BE-së, duke përfshirë shtetet baltike dhe Republikën Çeke, kanë ndërmarrë tashmë hapa për të kufizuar vizat turistike dhe të punës për rusët, dhe ministri i jashtëm çek, vendi i të cilit aktualisht mban presidencën e BE-së, ka mbështetur thirrjet për ndalimin e vizave për qytetarët rusë. . Thirrjet patën një përgjigje të dobët në pjesën tjetër të vendeve të BE-së.

Kreu i departamentit të Amerikës së Veriut të Ministrisë së Jashtme ruse, Alexander Darchiev, tha se nëse Senati amerikan vazhdon me planet për ta shpallur Rusinë një "shtetërore sponsorizuese të terrorizmit", Uashingtoni do të kalojë pikën pa kthim dhe kjo mund të çojë në një ndërprerje e plotë e marrëdhënieve mes dy vendeve.

Video e ditës