Zelensky vizitoi rajonin e përmbytur të Khersonit, kërkoi ndihmë ndërkombëtare për viktimat

Foto: EFE-EPA/IVAN ANTYPENKO

Presidenti i Ukrainës Volodimir Zelenski njoftoi sot se ka vizituar rajonin Kherson, ku mijëra njerëz po përballen me pasojat e përmbytjeve pas shkatërrimit të digës Kakhovka.

Zelensky ndau një video të takimit të tij me zyrtarët në Telegram dhe tha se ata diskutuan evakuimin, restaurimin e ekosistemit në rajon dhe situatën ushtarake në zonë. Ajo pasoi fjalimin e tij të së mërkurës mbrëma, në të cilën ai bëri thirrje për një "përgjigje të qartë dhe të shpejtë nga bota".

Ai tha se nevojitej një "përpjekje në shkallë të gjerë", duke përfshirë ndihmën nga grupe të tilla si Komiteti Ndërkombëtar i Kryqit të Kuq.

Komiteti Ndërkombëtar i Kryqit të Kuq tha më herët të mërkurën se po koordinohej ngushtë me Kryqin e Kuq të Ukrainës për të mbështetur reagimin humanitar ndaj shkatërrimit të digës.

Ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba tha se Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg “premton se mekanizmat e NATO-s do të përdoren për të ofruar ndihmë humanitare. Kuleba dhe Stoltenberg njoftuan se do të mbajnë një takim me aleatët e NATO-s të enjten për të diskutuar situatën.

Guvernatori i rajonit Kherson tha të enjten se rreth 600 kilometra katrorë janë nën ujë.

Guvernatori Oleksandr Prokudin tha se rreth dy të tretat e tokës së përmbytur ishte në anën e okupuar nga Rusia të lumit Dnieper, ndërsa një e treta ishte në anën ende nën kontrollin e Ukrainës.

Prokudin tha se po vazhdojnë përpjekjet për evakuimin e njerëzve nga zonat e përmbytura.

Diga hidroelektrike u shemb të martën, me Rusinë dhe Ukrainën që fajësojnë njëra-tjetrën për shkatërrimin.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës