Zelenski zëvendëson ministrin aktual të Mbrojtjes, ai dëshiron të emërojë oficerin e parë të mëparshëm të inteligjencës në këtë post

photo Drejtësia ukrainase

Ministri ukrainas i Mbrojtjes Oleksiy Reznikov mund të largohet nga posti i tij dhe në vend të tij mund të emërohet Kyrylo Budanov, ish-kreu i shërbimit të inteligjencës ushtarake ukrainase GUR. Drejtësia e Ukrainës.

Kirilo Budanov photo Drejtësia e Ukrainës

Kjo media u referohet bashkëbiseduesve të saj të paidentifikuar dhe burimeve nga Ministria e Mbrojtjes dhe Zyra e Presidentit të Ukrainës.

Thuhet se aktualisht po mendojnë se në cilën pozitë duhet të zbresë Reznikov, pasi askush nuk dyshon se ai duhet të mbetet në ekipin e Zelensky. Një nga opsionet është emërimi i Reznikov si ministër i ri i drejtësisë, ndërsa ministri aktual Denis Maljushkin të dërgohet si ambasador në një nga vendet evropiane.

Arsyet aktualisht nuk dihen, por presidenti ukrainas së fundmi njoftoi ndryshime të mëdha në udhëheqjen ushtarake dhe shtetërore të Ukrainës.

Një nga arsyet janë ndoshta humbjet e mëdha që ushtria ukrainase ka në betejat rreth Donbasit

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës