Zelensky vizitoi ushtarët në Bakhmut: "Kalaja Bakhmut" është një simbol i sfidës, prandaj ushtria ruse po rrjedh gjak

Foto/EPA-EFE/SHËRBIMI I SHTYPIT PRESIDENTIAL I UKRAINIS

Presidenti i Ukrainës Volodimir Zelenski sot ai vizitoi forcat ukrainase pranë frontit të Bakhmutit dhe u dha medalje ushtarëve të cilët, tha ai, po mbrojnë me guxim sovranitetin e vendit të tyre.

Forcat ukrainase në Bakhmut u kanë rezistuar sulmeve ruse për tetë muaj, pavarësisht viktimave të rënda në një nga betejat më të përgjakshme që nga fillimi i pushtimit rus 13 muaj më parë.

Sot, Zelensky u dha medalje ushtarëve të rraskapitur në pajisje luftarake, dhe ai vetë kishte veshur një bluzë të errët dhe pantallona kamuflazhi ushtarak.

“Është nder të jem sot këtu dhe t'u japim medalje heronjve tanë. Më lejoni t'i shtrëngoj dorën dhe t'i falënderoj për mbrojtjen e sovranitetit të vendit tonë”, ka shkruar Zelenski në Telegram.

“Fati juaj është i vështirë, por heroik. Le të mbrojmë vendin tonë dhe të kthejmë gjithçka në Ukrainë për fëmijët tanë”, tha Zelensky, duke shtuar se ai “përulet para të gjithë heronjve, shokëve të tyre të ngushtë që humbën jetën në Lindje dhe në përgjithësi në këtë luftë”.

Ai tha se "Kalaja Bakhmut" është një simbol i sfidës, prandaj ushtria ruse po gjakoset. Ky është një aludim për Betejën e Bakhmutit në Luftën e Parë Botërore, e cila u zhvillua në llogore, nën zjarr të vazhdueshëm artilerie dhe raketash, në një fushë beteje të spërkatur me mina dhe u përshkrua nga komandantët nga të dy palët si një "mulli mishi".

Zelenski tashmë ka vizituar disa herë ushtarët në fushën e betejës.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës