Zelensky është i bindur se Ukraina meriton të fillojë negociatat për anëtarësimin në BE këtë vit

Foto: EPA-EFE / LAURENT GILLIERON

Presidenti i Ukrainës Volodimir Zelenski sot ai tha se vendi i tij meriton të fillojë negociatat për anëtarësim në BE këtë vit.

“Unë besoj se Ukraina meriton të fillojë negociatat për anëtarësim në BE këtë vit”, theksoi Zelensky sonte.

Deklarata u bë përpara samitit të nesërm BE-Ukrainë.

Që nga fillimi i pushtimit rus të Ukrainës, Zelensky ka avokuar vazhdimisht që vendi i tij të pranohet në BE, dhe atë pas një procedure të shpejtë.

"I bëj thirrje të gjithëve që mbajnë poste qeveritare që ta shohin detyrën e tyre, punën drejt anëtarësimit në BE, si një betejë të vijës së parë për vendin tonë, për Ukrainën, për ju dhe mua," kërkoi ai në një deklaratë vitin e kaluar.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës