Zelensky: Luftimet në lindje janë brutale, me 50 deri në 100 ushtarë ukrainas të vrarë çdo ditë

Volodymyr Zelenski / Foto: EPA

Presidenti i Ukrainës Volodimir Zelenski tha se midis 50 dhe 100 ukrainas vriteshin çdo ditë në luftimet në lindje të vendit. Duke vepruar kështu, ai padyshim u referohet viktimave të luftës të konfliktit.

Luftimet më të ashpra po zhvillohen rreth qyteteve Severodonetsk dhe Lisichansk, në Luhansk, një nga dy rajonet që përbëjnë provincën Donbas në lindje të vendit, të cilën rusët po përpiqen ta pushtojnë.

Sergei Gaidai, guvernatori i Luhansk, tha në një intervistë televizive se Rusia po përdorte "taktika të tokës së djegur" dhe se Khodrovsk i Veriut po sulmohej "nga katër drejtime të ndryshme". Por ai pretendon se forcat ruse nuk kanë arritur të hyjnë në qytet.

Korrespondentja e Guardian në Ukrainë, Emma Graham-Thompson, tha se vendi deri më tani kishte qenë më pak transparent në lidhje me viktimat e tij të luftës, duke shtuar se fakti që Zelensky foli hapur për numrat nënkuptonte se 3.000 ukrainas ishin vrarë në lindje gjatë muajit të kaluar. me një fjalë se sa brutale janë luftimet atje.

Vendimi i parë i Ukrainës për krime lufte: Ushtari rus dënohet me burgim të përjetshëm

Video e ditës