Zelensky i zemëruar me Klitschkon për vdekjen e tre grave në Kiev, të vrarë para një strehe të mbyllur

Gratë qajnë në Kiev / Foto: RONALDO SCHEMIT / AFP / Profimedia

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky urdhëroi që të kontrollohen të gjitha strehimoret pasi tre persona vdiqën në një rrugë në Kiev pasi nuk arritën të hynin në një strehë të mbyllur gjatë një sulmi ajror rus në kryeqytet.

Një vajzë nëntë vjeçare, nëna e saj dhe një grua tjetër u vranë nga predha që ranë mbi ta kur vrapuan drejt strehës, por e gjetën të mbyllur.

Ngjarja shkaktoi një protestë dhe Zelensky foli, me sa duket kishte për qëllim kryebashkiakun e Kievit, Vitaly Klitschko, me të cilin kishin mosmarrëveshje më parë.

Zelensky tha se ai kishte urdhëruar Ministrin e Industrisë Strategjike dhe Ministrin e Brendshëm për të kryer një "inspektim të plotë të strehimoreve". Të enjten ai theksoi se strehimoret “duhet të jenë të disponueshme”, duke sqaruar se kjo është përgjegjësi e autoriteteve lokale.

Klitschko pranoi të premten se ai mban njëfarë përgjegjësie, por argumentoi se ka të tjerë përgjegjës, veçanërisht aleatët e presidentit. Shpenzimet për strehimoret në rrethet e Kievit, shumica e të cilave drejtohen nga anëtarë të partisë së Zelenskiy, ishin "të pahijshme dhe të papërshtatshme" dhe ai vuri në dukje se administrata ushtarake e qytetit drejtohej nga të emëruar presidencialë.

Ai shtoi se mund të kërkojë largimin e shefave të qarkut pasi të rishikohet kostoja e mirëmbajtjes së strehimoreve.

“Rajonet e kryeqytetit nuk janë principata të ndara ku mund të shkosh duke veshur dorezat e bardha dhe të neglizhosh detyrat”, tha ai, duke shtuar se nuk do të toleronte asnjë “sabotim”.

Në nëntor të vitit të kaluar, Zelenski akuzoi Klitschkon se nuk po bënte një punë të mirë në organizimin e strehimoreve për njerëzit që humbën energjinë elektrike dhe ngrohjen në shtëpitë e tyre.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës