Zelensky kërkon më shumë sisteme të mbrojtjes ajrore nga aleatët

Volodymyr Zelensky / Foto EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy tha në një samit të sigurisë ushqimore në Kiev të quajtur "Gruri nga Ukraina" se vendi i tij ka nevojë për më shumë sisteme të mbrojtjes ajrore për të mbrojtur rrugët e tij të eksportit të grurit, si dhe rajonet në kufi me Rusinë.

"Ka mungesë të mbrojtjes ajrore - nuk është sekret," tha Zelensky në samitin të shtunën, ku morën pjesë përfaqësues të lartë të vendeve evropiane, duke përfshirë presidentin zviceran Alain Berset dhe kryeministren e Lituanisë Ingrid Šimonita.

Zelensky vuri në dukje se partnerët e huaj do të pajisin anijet që do të shoqërojnë kolonat e anijeve të ngarkesave nga portet e Ukrainës, në mënyrë që të garantojnë sigurinë e tyre.

“Kam marrëveshje me disa vende për përcjellje të fuqishme të autokolonave me pajisje të huaja”, tha Zelenski.

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen gjithashtu premtoi mbështetje në një letër për Zelensky, të cilën ajo e ndau në mediat sociale, duke deklaruar se Komisioni do të vërë në dispozicion 50 milionë euro për "riparime urgjente dhe përmirësime të infrastrukturës në portet e Ukrainës".

Ukraina ka eksportuar grurë përmes korridoreve të përkohshme nëpër Detin e Zi që kur Rusia u tërhoq nga marrëveshja në korrik. e cila me ndërmjetësimin e OKB-së mundësoi eksportin e sigurt të drithit përmes porteve ukrainase të Detit të Zi.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës