Zelensky po kërkon më shumë ndihmë nga partnerët perëndimorë pas sulmeve të reja ruse

Volodymyr Zelensky / Foto EPA-EFE/Piotr Nowak

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky u bëri thirrje partnerëve perëndimorë për vendosmërinë dhe mbështetjen e nevojshme pasi të paktën 13 persona u vranë në një sulm të ri raketor rus këtë mëngjes në qytetin verior të Chernihiv.

"Kjo nuk do të kishte ndodhur nëse Ukraina do të kishte marrë pajisje të mjaftueshme të mbrojtjes ajrore dhe do të kishte vendosmëri të mjaftueshme në botë për të kundërshtuar terrorizmin rus," tha Zelensky në Telegram.

Në një prononcim për Telegram, ministri i Brendshëm, Ihor Klimenko, tha se të paktën 13 persona humbën jetën në sulm, dhe mbi 60 u plagosën dhe operacionet e shpëtimit janë duke vazhduar.

Katër ndërtesa të larta, një spital, një institucion arsimor dhe dhjetëra makina u dëmtuan në sulm, shtoi ai.

Ai tha se tre raketa ranë pranë qendrës së qytetit dhe se infrastruktura civile ishte dëmtuar.

Rusia kreu sulmin me tre raketa lundrimi "Iskander", tha guvernatori rajonal Vyacheslav Chaus në një koment për shërbimin publik ukrainas Suspilna.

- Popullsia vendase është thirrur të dhurojë gjak, tha kryebashkiaku Oleksandr Lomako.

Chernihiv ndodhet rreth 150 kilometra në veri të Kievit, jo shumë larg kufirit me Rusinë.

Kur forcat ruse pushtuan Ukrainën në shkurt 2022, Chernihiv u sulmua, por nuk u pushtua. Në dy vitet e fundit, ajo ka qenë një objektiv i shpeshtë i zjarrit të artilerisë ruse dhe sulmeve ajrore.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës