Zelensky kërkon një "vendim të qartë" nga NATO për të ardhmen e Ukrainës

Volodomir Zelensky / Foto EPA-EFE/LOUISE DELMOTTE / PISHINË

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha sot se Kievi dëshiron të marrë një "vendim të qartë" për të ardhmen e tij në NATO në samitin e korrikut të liderëve të aleancës ushtarake në Vilnius.

Në Samitin e Komunitetit Politik Evropian në Kishinau, ai bëri thirrje për krijimin e një koalicioni për të furnizuar Ukrainën me sisteme të mbrojtjes ajrore Patriot dhe avionë luftarakë, raporton Reuters.

Pas mbërritjes në kryeqytetin e Moldavisë, Zelensky tha se do të ketë shumë takime dypalëshe ku ndër të tjera temë e diskutimit do të jetë anëtarësimi në Bashkimin Evropian dhe NATO.

- Të gjitha për të mbrojtur të ardhmen tonë - tha presidenti i Ukrainës.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës