Zelensky: Nëse rusët pushtojnë Bakhmutin, unë do të detyrohem të bëj kompromis me Putinin

Vladimir Zelenski dhe Vladimir Putin
Vladimir Zelenski dhe Vladimir Putin / Foto: EPA-EFE / TATYANA ZENKOVICH / YURI KOCHETKOV

Presidenti i Ukrainës Volodimir Zelenski deklaroi se nëse rusët pushtojnë Bakhmutin, ai do të detyrohet të bëjë kompromis me Putinin.

Ai paralajmëron se nëse Ukraina nuk fiton Betejën e Bakhmutit, Rusia mund të fillojë të ofrojë mbështetje ndërkombëtare për një marrëveshje që mund t'i kërkojë Ukrainës të bëjë kompromise të papranueshme. Ai ftoi gjithashtu liderin e Kinës të vizitojë Ukrainën. Jinping nuk ka folur me Zelenskyn që nga fillimi i pushtimit rus të Ukrainës në shkurt të vitit të kaluar, por Kina së fundmi publikoi një plan prej 12 pikash për një zgjidhje politike të luftës.

Nëse Bakhmut bie në duart e forcave ruse, presidenti i tyre Vladimir Putin "Ai do t'ia shesë këtë fitore Perëndimit, shoqërisë së tij, Kinës, Iranit," tha Zelensky në një intervistë ekskluzive me. Associated Press.

“Nëse ai nuhat pak gjak - ai nuhat se jemi të dobët - do të shtyjë, shtyjë, shtyjë.” Shoqëria jonë do të ndihet e lodhur. Shoqëria jonë do të më detyrojë të bëj kompromis me të, tha Zelenski.

Bakhmut është në qendër të luftimeve muajsh në Ukrainën lindore, me Rusinë dhe Ukrainën që pretendojnë se kanë shkaktuar humbje të mëdha në anën tjetër. Pavarësisht se disa analistë ushtarakë sugjerojnë se qyteti është strategjikisht i parëndësishëm, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka pranuar se humbja në qytet mund ta detyrojë atë të bëjë kompromis me Vladimir Putin.

Zelensky nuk parashikoi se si do të përfundonte lufta, por ai thotë se ka besim se Ukraina do të jetë në gjendje të arrijë fitoren përmes një sërë hapash të vegjël. Ai gjithashtu beson se lufta e bëri shoqërinë ukrainase më të fortë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës