Ajo foli për jetën e saj nën anestezi: Një gruaje italiane 106-vjeçare iu implantua me sukses një stimulues kardiak

Foto: Pexels

Një gruaje italiane 106-vjeçare iu implantua me sukses një stimulues kardiak dhe gjatë operacionit nën anestezi lokale ajo u tregoi mjekëve dhe infermierëve për jetën e saj.

Ndërhyrja u drejtua nga ekipi i shefit të kardiologjisë në spitalin në Siento. Biagio Sassone, i cili ka treguar se 106-vjeçari Ndihmësi Borgatti është "jashtëzakonisht i ndërgjegjshëm" dhe në një "gjendje mendore të pandryshuar".

“Mendja e saj e gjallë dhe qartësia e mendimit dhe e kujtesës janë vërtet mbresëlënëse. Gjatë operacionit folëm për fillimin e jetës së saj në vitin 1918, gjatë Luftës së Parë Botërore. Për mua ishte si të hapja një libër historie, duke qenë një dashnor i historisë italiane të shekullit të 20-të”, tha Dr Sassone.

Ai shtoi se ndërsa ka punuar me shumë pacientë më të moshuar më parë, ata në moshën 107 vjeç janë më të rrallë dhe Sassone dhe Borgatti thanë lamtumirë me shpresën se do të shiheshin pas 10 vjetësh për një zëvendësim të stimuluesit kardiak.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës