Të gjitha hotelet e mëdha në bregdetin Ohër-Strusë janë mbyllur

Strugë/Foto: MPB

Të gjitha hotelet e mëdha në bregdetin Ohër-Struz vendosin një çelës në derë. Ato do të qëndrojnë të mbyllura të paktën deri në fund të marsit, njoftoi MRTV.

Arsyeja kryesore, siç shkruan shërbimi publik, është kriza energjitike. Shoqata e hotelerisë HOTAM thotë se është e pamundur të mbulohen faturat e larta të energjisë elektrike, të cilat kapin mijëra euro në muaj.

“Duhet bërë diçka duke pasur parasysh çmimin e shtrenjtë të energjisë, të gjitha rritjet e çmimeve që kemi pasur, dhe gjithmonë muajt janar, shkurt dhe mars janë sezoni ynë më i ulët, ku kemi kostot më të larta dhe më pak të ardhura. Dhe ishte logjike të mbylleshin ata muaj”, thotë Krste Blazeski, kryetar i HOTAM.

Punonjësit në sektorin e hotelerisë janë në shtëpi. Disa shfrytëzojnë pushimet dhe do të marrin rrogën e plotë, të tjerë do të qëndrojnë me 70% pagë deri në fillim të sezonit.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës