Reaktori i fundit në termocentralin bërthamor Zaporozhye u mbyll

Centrali bërthamor i Zaporizhia
Centrali bërthamor Zaporozhye / Foto: EPA-EFE / SERGEI SUPINSKY epa Koleksioni Historik i dixhitalizuar në 2012 si pjesë e projektit EURO-Photo

Reaktori i fundit në termocentralin bërthamor Zaporozhye është mbyllur. Tani të gjithë reaktorët janë në një gjendje mbylljeje të ftohtë dhe gjatë procedurës radioaktiviteti nuk u rrit, njoftoi administrata e Zaporozhye në Telegram.

Luftimet vazhdojnë ende në rajonin e Zaporozhye, dhe termocentrali u minua intensivisht dhe u ekspozua ndaj zjarrit disa herë. Termocentrali më i madh bërthamor në Evropë, me një kapacitet prej gati gjashtë gigavatësh, është nën kontrollin e Rusisë që nga shkurti i vitit 2022 dhe që nga shtatori është mbyllur për shkak të rrezikut për të shkaktuar një aksident bërthamor.

Një nga njësitë ka funksionuar disa herë në gjendje të nxehtë, që do të thotë se reaktori nuk prodhon energji elektrike, por avull që përdoret për nevojat e termocentralit. Gjendja e ftohtë konsiderohet më e sigurta sepse blloqet zbresin në presion të ulët dhe ftohen nga uji.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës