Infeksionet mund të vrasin më shumë palestinezë sesa bombat izraelite

Mjekët nuk kanë as kohë as fonde për të ndihmuar të gjithë të lënduarit dhe të sëmurët në Gaza - EPA Photo, Mohammed Saber

Tek fëmijët nën moshën pesë vjeç, numri i rasteve të diarresë është rritur njëqind herë në fillim të nëntorit. Nuk ka ku t'i ndihmojë këta fëmijë

Nëse palestinezët e plagosur, të sëmurë dhe të zhvendosur nuk ndihmohen urgjentisht dhe derisa sistemi shëndetësor në Gaza të rindërtohet, infeksionet mund të marrin më shumë jetë sesa bombat izraelite, ka paralajmëruar Organizata Botërore e Shëndetësisë.

Në Gaza, sipas Ministrisë lokale të Shëndetësisë, më shumë se 7 njerëz kanë vdekur që nga fillimi i luftës më 14.800 tetor deri në pardje. Për shkak të operacionit tokësor izraelit, pothuajse të gjithë banorët e rajoneve veriore të Gazës u zhvendosën në ato jugore. Shumica e spitaleve në rajonet veriore janë braktisur, dhe ato në rajonet jugore janë të mbipopulluara dhe nuk mund të kujdesen apo trajtojnë të gjithë pacientët. Ata me sëmundje kronike nuk trajtohen fare.

Kombet e Bashkuara vlerësojnë se gjithsej 1,8 milionë palestinezë janë larguar nga shtëpitë e tyre gjatë shtatë javëve të fundit. Pothuajse dy të tretat e tyre, ose rreth 1,1 milion, kanë përmbytur 156 objektet e Agjencisë së OKB-së për Refugjatët Palestinë (UNRWA).

- Kontrollet në ato institucione treguan se sëmundjet tashmë po përhapen tek fëmijët në kujdes, kryesisht diarreja dhe infeksionet respiratore - tha në Gjenevë përfaqësuesja e OBSH-së, mjekja Margaret Harris.

Tek fëmijët nën moshën pesë vjeç, numri i rasteve të diarresë është rritur njëqind herë në fillim të nëntorit. Nuk ka ku t'i ndihmojë këta fëmijë. Sipas OKB-së, vetëm pesë spitale janë pjesërisht funksionale në pjesën veriore të Gazës dhe tetë janë funksionale në pjesën jugore nga gjithsej 11. Vetëm një ka aftësinë për të trajtuar rastet kritike të traumës dhe për të kryer operacione komplekse.

- Mund të ndodhë që të shohim më shumë viktima nga sëmundjet sesa nga bombardimet, nëse nuk arrijmë të rivendosim sistemin shëndetësor - paralajmëroi Dr. Harris.

Përfaqësuesi i Fondit të Fëmijëve të UNICEF-it, James Elder tha me telefon nga Gaza se pa fëmijë me lëndime të tmerrshme që prisnin me orë të tëra në dysheme për t'u ndihmuar. Fëmijët e lënduar ndodhen gjithashtu të shtrirë në parkingje dhe oborre pranë spitaleve.

Plaku shtoi se edhe fëmijët e familjeve të shpërngulura vuajnë, sepse nuk kanë një strehë të shëndetshme dhe rroba të ngrohta për t'i mbrojtur nga moti i lagësht dhe i ftohtë.

Një armëpushim që filloi të premten ka lejuar që ndihma humanitare të arrijë civilët, por nuk mjafton për të përmbushur nevojat themelore të dy milionë njerëzve. Në katër ditët e para të armëpushimit, 800 kamionë me ndihma humanitare hynë në Gaza, madje edhe në rajonin verior, i cili është një zonë lufte. Para luftës, rreth 500 kamionë mallrash hynin në Gaza nga Egjipti çdo ditë.

Evakuimi i foshnjave të parakohshme nga spitali Al Shifa - foto EPA, Haitham Imad

Kombet e Bashkuara paralajmërojnë se në një situatë të tillë do të ishte marrëzi të vazhdohej lufta, prandaj kanë kërkuar që armëpushimi të kthehet në një armëpushim të përhershëm.

Armëpushimi tashmë është zgjatur edhe për dy ditë, por duhet të përfundojë mëngjesin e sotëm. Katari, si ndërmjetësi kryesor, po përpiqet të bindë Hamasin dhe Izraelin që të pranojnë të paktën edhe një zgjatje të armëpushimit, në mënyrë që të vazhdojë shkëmbimi ditor i një duzinë pengjesh të Hamasit për trefishin e palestinezëve nga burgjet izraelite.
Mbrëmë, Ministria e Punëve të Jashtme e Katarit theksoi se po përdorte zgjatjen për të siguruar një "armëpushim të qëndrueshëm, i cili do të çonte në negociata dhe përfundimisht në fund të luftës".

- Ne po punojmë me atë që kemi, të cilat janë dispozitat që lejojnë që armëpushimi të zgjasë për aq kohë sa Hamasi të jetë në gjendje të lirojë të paktën dhjetë pengje çdo ditë - tha përfaqësuesi i Ministrisë së Katarit, Majid al-Ansari.

Krerët e agjencive të inteligjencës së Shteteve të Bashkuara dhe Izraelit - William Burns nga CIA dhe David Barnea nga Mossad - folën me kryeministrin e Katarit dje në Doha për "parametrat e fazës së re të armëpushimit" dhe për "më tej hapa".

Një burim anonim i Hamasit i tha BBC-së se numri i pengjeve që mund të liroheshin ishte i kufizuar sepse shumë prej tyre ishin nën kontrollin e grupeve të tjera militante në Gaza. Prandaj, udhëheqjes së Hamasit i duhet më shumë kohë për të marrë informacione për pengjet në mënyrë që të organizojë lirimin e tyre.
Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu dhe gjeneralët e forcave të mbrojtjes, megjithatë, njoftuan se nuk kanë hequr dorë nga qëllimi për të vazhduar operacionin ushtarak në Gaza, për muaj të tërë nëse është e nevojshme, deri në shkatërrimin total të objekteve të Hamasit.

Në mënyrë inkurajuese, armëpushimi është respektuar kryesisht për pesë ditë tani, duke përjashtuar incidente të vogla, si një sulm ndaj një patrulle ushtarake izraelite në Gazën veriore të martën. Disa ushtarë u plagosën lehtë. Ka pasur gjithashtu disa raste të tankeve izraelite që hapin zjarr paralajmërues për të parandaluar kthimin e grupeve të palestinezëve në rajonin verior, i cili është ende një zonë lufte.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës