Provat e vaksinës eksperimentale për HIV u ndërprenë në Afrikë për shkak të joefektivitetit

Testim anonim për HIV/AIDS/ EPA-EFE/RUNGROJ YONGRIT

Provat e një vaksine eksperimentale për HIV në Ugandë, Tanzani dhe Afrikën e Jugut u ndërprenë herët pasi të dhënat paraprake treguan se vaksina nuk do të ishte efektive në parandalimin e infeksionit, tha sot kryehetuesi i programit.

Është goditja e fundit ndaj përpjekjeve për të gjetur një vaksinë efektive kundër virusit, i cili deri më tani ka vrarë 40 milionë njerëz në mbarë botën. 39 milionë prej tyre jetojnë me HIV, shumica prej tyre në Afrikë.

Testimi i vaksinës, pjesë e një nisme më të gjerë që filloi në dhjetor 2020 me 1.512 njerëz të shëndetshëm midis moshës 18 dhe 40 vjeç, do të përfundonte në vitin 2024.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës