Stërvitjet e mëdha ushtarake të NATO-s kanë filluar në veri të Evropës, ku marrin pjesë 150 avionë

Avion ushtarak “F-35” / Foto: EPA-EFE/GIUSEPPE LAMI

Stërvitjet e mëdha ushtarake në të cilat rreth 150 avionë luftarakë nga vendet perëndimore, përveç të tjerëve nga SHBA, Britania e Madhe dhe Franca, filluan sot në Finlandë, Suedi dhe Norvegji, njoftoi Forca Ajrore Finlandeze.

Në ato vende afër Rusisë, manovrat duhet të zgjasin rreth dy javë, njoftuan autoritetet e Finlandës, një anëtare e re e NATO-s, e cila drejton operacionin “Arctic Challenge”.

"Stërvitjet kanë filluar," i tha AFP koloneli finlandez Henrik Elo.

Duke iu bashkuar NATO-s në fillim të prillit, Finlanda i dha fund dekadave të neutralitetit dhe më pas mosangazhimit ushtarak kur Rusia pushtoi Ukrainën në shkurt 2022.

“Arctic Challenge”, e cila organizohet çdo vit në një vend nordik që nga viti 2013, këtë vit bashkon 14 shtete – 12 vende anëtare të NATO-s, Suedinë në procesin e anëtarësimit në Aleancë dhe Zvicrën.

Në stërvitje, që do të zgjasë deri më 9 qershor, marrin pjesë avionë F-35 nga SHBA dhe disa vende evropiane, avionë francezë Rafale dhe Mirage, F-16 danezë dhe holandez, F-18 finlandez dhe zviceran dhe Gripens suedez.

Avioni do të vendoset në veri të Norvegjisë, Suedisë dhe Finlandës, si dhe në bazën finlandeze Pirkala-Tampera.

Stërvitja përkon me një takim të ministrave të jashtëm të NATO-s në Oslo të dielën, si dhe me vizitën e Sekretarit të Shtetit të SHBA Anthony Blinken (Anthony) në Finlandë të enjten dhe të premten.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës