Ka filluar agjërimi i Krishtlindjeve: Si duhet të duket menyja në 40 ditët e ardhshme

Foto: Profimedia

Për të krishterët ortodoksë që ndjekin kalendarin Julian, agjërimi gjashtë-javor i Krishtlindjeve fillon sot.

Agjërimi do të zgjasë 40 ditë, pra deri në Krishtlindje, më 7 janar, dita e lindjes së Jezu Krishtit. Meqenëse data e Krishtlindjes nuk ndryshon, Kreshmat fillojnë më 28 nëntor të çdo viti dhe mbarojnë në prag të Krishtlindjeve, më 6 janar.

Agjërimi i krishterë prezantohet pas shembullit të Jezu Krishtit, i cili kaloi 40 ditë në shkretëtirë në agjërim dhe lutje. Agjërimi është një përgatitje shpirtërore dhe fizike e njeriut për të hyrë në sekretin e festës së ardhshme.

Agjërimi i Krishtlindjes është i dyti më i gjati, menjëherë pas Pashkëve. Për sa i përket "rreptësisë" në përdorimin e ushqimit, agjërimi i Krishtlindjes është "më i butë" sepse lejon përdorimin e verës, vajit të gatimit dhe peshkut.

Në kishën ortodokse është praktikë gjatë agjërimit të Krishtlindjes që besimtarët të rrëfehen dhe, nëse është e mundur, të kungojnë për të qenë sa më të denjë në përgatitjen për kremtimin e lindjes së Krishtit - Krishtlindjet. Qëllimi i agjërimit është “pastrimi” i mendjes dhe trupit, gjë që arrihet jo vetëm duke u përmbajtur nga ushqimet e yndyrshme, por edhe nga mendimet, fjalët dhe veprat e këqija. Gjatë agjërimit të Krishtlindjeve agjërohen të gjitha sofrat e festave.

Kanuni i Kishës Ortodokse parashikon agjërime njëditore dhe shumëditore.

Agjërimet njëditore janë të Mërkurën dhe të Premten, Vodokrst më 18 Janar, Kreu i Shën. Gjon Pagëzori në 11 Shtator dhe Dita e Kryqit në 27 Shtator.

Agjërimet shumë ditore janë Pashkët, Dita e Shën Pjetrit, Nëna e Zotit dhe agjërimet e Krishtlindjeve.

Ata që vazhdimisht ndjekin rregullat agjërojnë çdo të Mërkurë dhe të Premte, sepse këto janë ditët kur Krishti u dënua dhe vdiq në kryq.

Agjërimi i Krishtlindjes, si agjërimet e tjera shumëditore, daton në shekujt e parë të krishterimit dhe përmendet në veprat e etërve të shenjtë të shekujve 4 dhe 5.

Fillimisht, agjërimi zgjati shtatë ditë dhe vendimi që të krishterët të agjëronin për 40 ditë para festës - Lindja e Krishtit - u mor në Këshill në 1166.

Kohëzgjatja e agjërimit të Krishtlindjes shpjegohet gjithashtu me udhëtimin dyzet-ditor të tre të urtëve në Shpellën e Betlehemit, në të cilën lindi foshnja Jezus më 25 dhjetor. Kjo është arsyeja pse thuhet se agjërimi është një yll udhëzues për të gjithë ata që kanë zgjedhur krishterimin si besimin e tyre, ashtu si për të urtët që besuan në profecinë e lindjes së Shpëtimtarit, udhëzuesi i vetëm ishte ylli më i ndritshëm në qiell, duke lëvizur nga perëndimi në lindje dhe duke i udhëhequr ata drejt Betlehemit.

Këto agjërime u krijuan për nder të apostujve të shenjtë të Zotit dhe për nder të lindjes së Zotit Jezu Krisht. Agjërojnë kështu: të hënën, të mërkurën dhe të premten nuk hahet vaj dhe verë; vaji dhe vera lejohen të enjten dhe të martën, dhe vaji, vera dhe peshku të shtunave dhe të dielave. Nëse një festë bie të hënën, të martën ose të enjten, lejohet vaji, vera dhe peshku. Nëse festa e një shenjtori më të vogël bie të mërkurën dhe të premten, lejohet vaji dhe vera. Nëse të mërkurën dhe të premten është festë e madhe, përveç vajit lejohet edhe peshku. Nëse dita e lavdisë së kishës bie të mërkurën dhe të premten, lejohet vaji, vera dhe peshku, shkruan бигорски.орг.mк

Mishi, qumështi dhe produktet e qumështit dhe vezët nuk hahen gjatë gjithë këtij postimi. Vaji dhe vera lejohen në të gjitha ditët, përveç të mërkurave dhe të premteve, të cilat agjërohen “në ujë”. Peshku hahet çdo të shtunë dhe të dielë, si dhe në hyrjen e Nënës së Shenjtë të Zotit.

Javën e fundit të agjërimit të Krishtlindjeve agjërohet më rreptësisht. Në natën e Krishtlindjes nuk përdoret vaj dhe verë, por agjërohet “mbi ujë”.

POST POSTIMI 28 NËNTOR! Evo kako treba da izgleda JELOVNIK u narednih 40 dana: Na neke namirnice ne pomišljajte!

Foto: Profimedia

Duke qenë se agjërimi përjashton konsumimin e mishit dhe të produkteve të qumështit dhe shtazëve, të cilat janë burimi më i zakonshëm i proteinave në zonën tonë, por edhe të ushqyesve të tjerë kyç, nuk duhet t'i kalojmë 40 ditët e ardhshme me patate dhe bukë me reçel.  por për t'u siguruar që trupi të vazhdojë të marrë vitaminat, mineralet dhe lëndët e tjera ushqyese të nevojshme, veçanërisht për shkak të pandemisë së koronavirusit.

Kushtojini vëmendje të veçantë marrjes së vitaminave D, B12 dhe C.

Ushqimet e pasura me fibra: farat e të cilit, avokado, mollë, bajame, fara liri, hikërror, fasule, angjinare, banane…

Ushqimet e pasura me minerale: oriz, spinaq, kungull i njomë, bishtajore, majdanoz, peshk, misër, patate, brokoli, lakër jeshile…

Ushqimet e pasura me vitamina:

- Speci i ëmbël është një burim i 4 nga 14 vitaminat thelbësore. Kjo vlen për vitaminat A dhe C, beta-karoten dhe likopen.
Arrat janë burim i 4 nga 14 vitaminat thelbësore. Këto përfshijnë: B1, B2, B6 dhe E. Mundohuni të merrni 1-2 grushta në ditë. Bajamet janë gjithashtu një zgjedhje e mirë.
- Kërpudhat janë burim i 4 nga 14 vitaminat thelbësore: B2, B3, B5 dhe D. Kërpudhat janë shumë ushqyese dhe me pak karbohidrate dhe kalori.
Brokoli është një burim i mirë i 6 nga 14 vitaminat thelbësore. Këto përfshijnë vitaminat A, B9, C, E, K dhe beta-karoten.
- Peshku është një burim i mirë i 9 nga 14 vitaminat thelbësore. Këto përfshijnë vitaminat A, B1, B2, B3, B5, B6, B12, D dhe E. Tuna dhe trofta ofrojnë më shumë vitamina, por sigurohuni që të hani një shumëllojshmëri të gjerë të peshkut për një dietë të shëndetshme.
Gjethet jeshile të errëta janë një burim i mirë i 8 nga 14 vitaminat thelbësore. Këto përfshijnë vitaminat A, B2, B3, B6, B9, C, E, K dhe beta-karoten. Burimet më të mira janë spinaqi dhe lakra jeshile.

Për fillimin e ditës, përgatisni një mëngjes të pastër që do t'ju mbushë me energji që do t'ju mbajë të sigurt gjatë mëngjesit dhe është i shkëlqyeshëm për pastrimin e trupit.

Ju duhet:

- dy lugë gjelle drithëra sipas dëshirës;
- lugë opsionale me fruta të thata të copëtuara;
- një mollë;
- një karotë;
- 2 lugë bajame të grimcuara;
- mjaltë ose stevia.

përgatitja:

Nëse dëshironi, grijini trashë dy lugë drithëra dhe derdhni pak më shumë ujë gjatë natës. Lyejeni një lugë tjetër gjelle fruta të thata të copëtuara në një gotë tjetër. Në mëngjes përzieni gjithçka, shtoni mollë dhe karotë të grirë dhe dy lugë bajame të grimcuara dhe mjaltë, akoma më mirë stevia. Hani ngadalë.

Për drekë ju sugjerojmë peshkun e manastirit. Ky vakt pikant është i mrekullueshëm për agjërimin.

Ju duhet:

- 1 kg peshk i prerë në feta;
- 3 qepë;
- 300 g speca të copëtuara;
- 300 g domate të ziera;
- pak vaj;
- me dhe piper, biozacinë.

përgatitja: 
Peshkun e vendosim në një tavë, i hedhim kripë dhe e pjekim në furrë të parangrohur. Kur të jenë gjysëm të pjekura shtojmë perimet e grira, i hedhim sipër domatet e ziera, i lyejmë me bio-erëza dhe piper dhe i kthejmë në furrë të piqen. Shërbejeni të nxehtë. Darka gjatë agjërimit duhet të jetë e lehtë, ndaj ju këshillojmë të bëni një proje pa yndyrë me ajvar.

Ju duhet:

- 400 ml ujë;
- 100 ml vaj;
- 1 lugë çaji kripë;
- 4 lugë ajvar;
- 300 g miell misri;
- 150 g miell të bardhë;
- 1 pluhur për pjekje.

përgatitja:
Përzieni ujin, vajin, ajvarin, kripën, shtoni miellin dhe pluhurin për pjekje. Përziejmë dhe derdhim në kallëpe, nëse është kallëp metalik, lyejmë me vaj dhe miell ose vendosim kosha letre. Mund të pritet në kubikë ose feta në një tigan të ftohur. E pjekim ne 200 grade per rreth 25-30 minuta. Janë të shkëlqyera edhe pas tre ditësh kur ngrohen.

 

Video e ditës