Armët e sekuestruara në Severna Mitrovicë janë të lidhura me sulmin e vitit të kaluar në Banjskë

Policia e Kosovës tha se armët e sekuestruara dje në dy lokacione në veri të Mitrovicës u gjetën në duart e dy personave të cilët janë në kërkim nga autoritetet e Kosovës në lidhje me rastin Banjska nga shtatori i kaluar, kur një polic dhe tre anëtarë të Grupi serb që kreu sulmin u vra.

Policia e Kosovës paraprakisht ka konfirmuar për media se dje pasdite kanë kryer dy bastisje në Severna Mitrovicë dhe kanë gjetur armë.

Bastisjet janë kryer në dy lokacione, tek të kërkuarit Zarko Cvetkoviq dhe Marijan Radojevic, është konfirmuar mbrëmë në një konferencë për media të mbajtur në ambientet e Policisë së Kosovës në Severna Mitrovicë, ku janë ekspozuar edhe armët e konfiskuara.

Ushtruesi i detyrës së komandantit të rajonit verior të Policisë së Kosovës, Veton Eljshani, në konferencë për media ka saktësuar se një pjesë e armëve, përkatësisht tre kallashnikovë, janë gjetur në një bosht afër zonës Tri Soliteri. Ai e lidhi këtë konfiskim me M. R, të cilin policia e Kosovës tashmë po e kërkon në lidhje me rastin Banjska.

Kontrolli i dytë është kryer në rrugën “Rudarski Çeti”, në banesë dhe në dy lokacione të tjera në oborr. Kjo sekuestrim ka të bëjë me Cvetkoviqin, të cilin policia po e kërkon edhe në lidhje me rastin Banjska.

Eljshani tha se në këtë rast policia e Kosovës ka bashkëpunuar me Agjencinë Kosovare të Inteligjencës dhe me qytetarët.

- Kemi marrë informacione për vendndodhjen e armës dhe kemi bërë kontrolle. Dyshojmë se rasti ka të bëjë me persona të cilët tashmë janë në kërkim, tha Elshani.

U gjetën disa lloje armësh - automatike, pushkë gjuetie, pistoleta, municione të kalibrave të ndryshëm, mjete shpërthyese.

Në lokacionin e parë janë sekuestruar tre pushkë AK-47, katër korniza me 60 gëzhoja, 11 fishekë, një këllëf revole dhe një çantë ushtarake.

Në të dytën – brez me 25 fishekë për armë gjuetie, 23 fishekë për armë gjuetie, pistoletë TT me një kornizë dhe tetë fishekë, tre korniza me nga tetë fishekë, dy korniza, 28 fishekë për pushkë, një kuti fishekë 7×62, katër pastrues armësh, kuti me sende të dyshimta.

Gjithashtu u gjet dhe sekuestrua: pushkë me bajonetë, një pistoletë 7×62 me tetë fishekë me korniza dyshe dhe një këllëf, çantë e zezë me mjete pastrimi të armëve, dy kuti 50 fishekë 7×62, tre korniza me tetë fishekë, pushkë.

Policia sekuestroi gjithashtu një “iriq metalik” që vendoset si pengesë për shpimin e gomave të makinës, parzmore, 30 copë lëndë shpërthyese e dyshuar TM 100, një uniformë, një çantë e zezë me çantë të ndihmës së parë dhe një përshtatës radiolidhjeje.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës