Sekuestrohen armë, eksplozivë, telefona: Policia greke arreston gjashtë persona të dyshuar si anëtarë të një grupi terrorist

Njësitë antiterroriste në Greqi arrestuan sot gjashtë persona pas një operacioni policor në Athinë në lidhje me një grup terrorist që mori përgjegjësinë për tre shpërthime dhe kërcënoi gjyqtarët, raporton shërbimi publik grek ERT.

Përveç gjashtë të arrestuarve, mes të cilëve dy ushtarë aktivë, dyshohet se janë përfshirë edhe katër persona të tjerë që ndodhen në burg për krime të tjera në shpërthimet që janë objekt hetimi.

Të 10 të dyshuarit përballen me akuza, duke përfshirë anëtarësimin në një organizatë terroriste, tentativë për vrasje dhe shkelje të ligjit për armët dhe eksplozivët.

Në një operacion të madh, policia kontrolloi dhjetë shtëpi dhe sekuestroi armë, eksplozivë, plumba, si dhe celularë dhe kompjuterë.

Departamenti i policisë kundër terrorizmit bastisi sot pjesë të ndryshme të Athinës në lidhje me sulmet e kryera nga ekstremistët e majtë, duke përfshirë një paketë bombë dërguar prokurorit të Gjykatës së Apelit të Selanikut në fillim të këtij muaji.

Një grup i paidentifikuar anarkist i quajtur "Reagimi i Armatosur" mori përgjegjësinë më herët në një postim në internet dhe shtoi se do të shtonte sulmet ndaj gjyqësorit në solidaritet me militantët e burgosur.

Grupi Simpraki Ekdikisis (Kospiracioni i Hakmarrjes) mori përgjegjësinë për tre sulme terroriste, duke përfshirë shpërthimin me bombë të makinës së një oficeri burgu në Heidari në korrik 2023, bombardimin e një kompanie ndërtimi në Kifissia në nëntor 2023 dhe bombardimin e ndërtesës së Asamblesë Kombëtare. bankë në Petralonë, 25 janar të këtij viti.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës