Kapen 745 kilogramë kokainë në Kroaci në një nga operacionet më të mëdha të policisë në vend

Policia kroate
Policia, Kroaci / Foto: Profimedia / Ilustrim

Në një aksion të përbashkët njëmujor të policisë dhe doganave kroate në portin e Rijekës, u sekuestruan sasi të mëdha kokaine, ndërsa rezultatet u prezantuan nga doganierët. Në të gjithë operacionin u sekuestruan gjithsej 745 kilogramë kokainë me një vlerë të vlerësuar mbi 20 milionë euro.Indeksi.hr".

“Edhe nëse shihen individualisht, disa nga këto konfiskimet hyjnë në kategorinë e dhjetë konfiskimeve më të mëdha që janë bërë në Kroaci. Kur flasim për sasinë e sekuestruar të kokainës, është sekuestrimi më i madh në historinë e forcave kroate të zbatimit të ligjit, pra policisë dhe doganave”, tha kreu i Zyrës së Policisë Kombëtare Kroate për Shtypjen e Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar. Mario Kovac.

Ndihmësdrejtori në Departamentin kroat për njësitë mobile të Drejtorisë doganore, Predrag Juratovac, deklaroi se Drejtoria doganore gjatë muajve shkurt, mars, prill dhe maj, në bashkëpunim me zyrtarët policorë ka kryer aktivitete të rregullta për ndalimin e kontrabandës së drogës. Theksi u vu në trafikun e kontejnerëve që mbërrijnë në portin e Rijekës.

Shefi i zyrës rajonale doganore të Rijekës, Andrej Franulović, tha se ishte një operacion i profilizimit të rrezikut.

“Sipas profileve të caktuara veçohen disa kontejnerë të dyshimtë, të cilët duhet t'i nënshtrohen një lloj kontrolli, përkatësisht shkarkimit ose vetëm hapjes së kontejnerit”, tha Franuloviq.

Dërgesat mbërritën nga vende të ndryshme të Amerikës së Jugut, dhe prodhuesit më të mëdhenj ishin Kolumbia, Bolivia dhe Peruja. Droga futej kontrabandë nga të gjitha portet e rëndësishme detare dhe këto dërgesa nuk vinin nga një port, por kishte disa pika transporti. Sa i përket rrugës për në Evropë, grupet e krimit të organizuar po nxirrnin kokainën aty ku ata mendonin se ishte më e sigurta, thuhet në njoftimin për shtyp.

Shefi i policisë bregdetare dhe malore, Hari Brnad, tha se një vit më parë në portin e Rijekës u kapën rreth 900 kilogramë kokainë në trafikun e kontejnerëve.

“Kjo është kokainë e pastërtisë së lartë, në varësi të dërgesës, pastërtia është nga 80 deri në 90 për qind, vlera me shumicë e kokainës është mbi 20 milionë euro, por kur fillon të shitet në rrugë dhe të përzihet, masa rritet. me pesë herë. Mund ta imagjinoni sasinë e drogës dhe çfarë goditjeje është kjo për grupet e krimit të organizuar me të cilët jemi përballur në punën tonë kufitare”, shtoi Brnad.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës