Perëndimi ende e furnizon Rusinë me çipa, të cilat ajo i përdor në armët e saj

Patate të skuqura Rusi/ Foto Nail Fattakhov / TASS / Profimedia

Pasi Rusia pushtoi Ukrainën, Perëndimi njoftoi sanksione të reja të ashpra dhe kompanitë e teknologjisë thanë se kishin ndaluar të gjitha eksportet në Rusi. Megjithatë, dërgesat e pjesëve kompjuterike perëndimore vazhduan, zbulon një hetim i ri

Duke hapur një kuti të vogël metalike, një zyrtar i lartë ukrainas gjeti katër panele rrëshqitëse të mbushura me një numër çipash kompjuteri.

Ky ishte në fakt "truri elektronik" i një rakete lundrimi të pashpërthyer ruse 9M727, një nga armët shkatërruese që Rusia ka përdorur shpesh në sulmet e saj ndaj Ukrainës që kur nisi pushtimin e saj ndaj fqinjit të saj më 24 shkurt.

Më 14 korrik, tre raketa lundrimi goditën qytetin ukrainas të Vinnytsia, duke vrarë 27 persona, përfshirë një vajzë katërvjeçare, thanë autoritetet ukrainase. Rusia thotë se po qëllon vetëm në objektiva ushtarakë, por qartësisht nuk është kështu.

Granatimet e qytetit ukrainas të Vinnytsia/ Foto EPA-EFE/ROMAN PILIPEY

Kutia e vogël metalike, si dhe armë të tjera ruse që agjencia e medias arriti të marrë "Reuters“, u mblodhën nga fusha e betejës nga ushtria ukrainase. Midis tyre ka elektronikë ruse me shenja cirilike, dhe disa janë të shkruara me dorë.

Por shumë nga komponentët elektronikë thelbësorë në to janë mikrokontrolluesit, çipat e programueshëm dhe procesorët e sinjalit, të cilët e kanë origjinën nga prodhues të shumtë të çipave amerikanë, duke përfshirë Texas Instruments, Altera në pronësi të Intel, Silinix, në pronësi të AMD dhe Maxim Integrated Products, të blera vitin e kaluar nga Analog. Pajisjet. Përveç çipave amerikanë, mes çipave ishin edhe ato të “Cypress Semiconductor”, tashmë në pronësi të gjermanit “Infineon AG”.

"Është shumë e thjeshtë," tha zyrtari i lartë ukrainas, i cili kërkoi anonimitetin për arsye sigurie. “Pa ato çipa amerikane, raketat ruse dhe shumica e armëve ruse nuk do të funksiononin”.

Ilustrim i çipave/ Foto Donat Sorokin / TASS / Profimedia

Komponentët perëndimorë në armët ruse u ekzaminuan si pjesë e një hetimi të Reuters në bashkëpunim me Institutin Mbretëror të Shërbimeve të Bashkuara.

Ndërsa disa nga çipat perëndimor më të sofistikuar në armët ruse kanë qenë subjekt i kërkesave të veçanta për licencimin e eksportit për vite me rradhë, hetimi zbuloi se shumë prej armëve përmbajnë gjithashtu çipa kompjuterikë të fundit dhe komponentë të tjerë që gjenden në produktet e konsumit. Ato janë lehtësisht të disponueshme dhe në shumë raste nuk i nënshtrohen kufizimeve të eksportit.

Pas pushtimit, SHBA dhe vendet e tjera perëndimore ndaluan eksportet e teknologjisë së lartë në Rusi në përpjekje për të dobësuar industrinë e saj të mbrojtjes dhe kompanitë e teknologjisë njoftuan se kishin ndaluar të gjitha eksportet në vend. Megjithatë, ekipi i Reuters zbuloi se fluksi i pjesëve kompjuterike të prodhuara nga perëndimi në Rusi nuk është ndalur, me mijëra dërgesa të dërguara në Moskë që nga fillimi i pushtimit të Ukrainës. Dërguesit ishin kryesisht furnizues të paautorizuar, por kishte edhe disa prodhues.

Reuters u dha shumicës së kompanive të lartpërmendura të dhëna nga të dhënat doganore ruse për dërgesat e produkteve të tyre në Rusi që mbërritën pas pushtimit.

Tre nga prodhuesit - AMD, Analog Devices dhe Infineon - thanë se kishin nisur hetime të brendshme pasi Reuters siguroi të dhëna doganore që tregonin mijëra dërgesa të fundit të produkteve të tyre në Rusi nga shitës të palëve të treta. Infineon dhe Texas Instruments thonë se produktet që ata dërguan ishin tashmë në tranzit përpara se të fillonte pushtimi. Intel tha se mallrat që dërgoi ishin dërgesa të brendshme nga kompania përpara se të pezullonte operacionet e saj në Rusi në fillim të prillit.

Texas Instruments/ Foto EPA/LARRY W. SMITH

Rusia është e njohur për vite që mbështetet në elektronikën perëndimore për sistemet e saj të armëve. Moska ka një histori të gjatë të blerjes së pjesëve ushtarake kontrabandë nga SHBA, duke përfshirë çipa të shtrenjtë të specializuar për satelitët që mund t'i rezistojnë rrezatimit në hapësirë.

Në ditën e pushtimit, Shtëpia e Bardhë njoftoi se SHBA dhe aleatët e saj po vendosnin "sanksione kundër Rusisë në lidhje me gjysmëpërçuesit, telekomunikacionin, sigurinë kriptografike, lazerët, sensorët, navigimin, avionikën dhe teknologjitë detare" që ata thanë se do t'i "prisnin". Qasja ruse në teknologjinë më të fundit”. Megjithatë, shumë produkte të teknologjisë joushtarake mbeten të përjashtuara.

Një zëdhënës i Departamentit Amerikan të Tregtisë, i cili administron kufizimet e eksportit, tha: "Kontrollet e fuqishme të eksportit të vendosura nga SHBA-ja dhe 37 aleatët dhe partnerët ndikojnë fuqishëm në aksesin e Rusisë në artikujt dhe teknologjitë që i nevojiten për të mbështetur agresionin e saj ushtarak. duke përfshirë gjysmëpërçuesit. Me kalimin e kohës dhe stoqet e tyre vazhdojnë të pakësohen, kontrollet tona do të kafshohen edhe më fort”.

"Ne do të mbetemi vigjilentë dhe të angazhuar me aleatët dhe partnerët tanë në zbatimin e kontrolleve tona," tha ai.

Mikroçipe

Sistemi kompjuterik i ngulitur në kutinë e vogël metalike të raketës lundruese tregon se Rusia nuk mbështetet vetëm në teknologjinë e fundit për armët e saj. Për shembull, etiketat në dy çipa Texas Instruments – që përpunojnë sinjale dixhitale – treguan se ato ishin prodhuar më shumë se 30 vjet më parë.

"Për pjesën më të madhe, këto janë të njëjtat çipa që gjeni në makinën tuaj ose furrën me mikrovalë," tha një ekspert ukrainas i armëve me akses në pajisjet ushtarake ruse të gjetura.

Pavarësisht asaj që Perëndimi e ka përshkruar si një seri të paprecedentë sanksionesh të ashpra kundër Rusisë, shumë komponentë elektronikë ende nuk i nënshtrohen kontrolleve të eksportit. Edhe nëse janë, ka një numër të madh furnizuesish dhe tregtarësh në Azinë Lindore dhe vende të tjera të gatshëm t'i furnizojnë ata, dhe ata shpesh janë jashtë kontrollit të prodhuesve perëndimorë.

Një hetim i Reuters tha se më shumë se 15 dërgesa nga kompanitë perëndimore të elektronikës arritën në Rusi pas pushtimit të Ukrainës më 24 shkurt në fund të majit.

Dërgesat përmbanin mikroprocesorë, çipa të programueshëm, pajisje ruajtëse dhe sende të tjera, sipas të dhënave të doganave ruse.

Një dyqan i pjesëve kompjuterike me bazë në Moskë, Kvantek, thotë në faqen e tij të internetit në Rusisht: “Kujdes! Ne punojmë normalisht. Magazinat tona janë të gatshme të furnizojnë pajisje për klientët nga Federata Ruse pavarësisht sanksioneve të BE-së dhe SHBA-së.

Faqja e internetit e kompanisë ruse Quantek/ Photo Printscreen

Faqja e internetit ruse përmban logot e më shumë se gjysmës së kompanive më të mira të teknologjisë amerikane. I pyetur se si Quantek arrin të vazhdojë të blejë pajisje kompjuterike perëndimore, një zyrtar i kompanisë që dha emrin e tij vetëm si Victor tha se ishte një "sekret tregtar".

Kontroll i rreptë

Rusia mbështetet në teknologjinë perëndimore për disa nga sistemet e saj të armëve, sepse ajo nuk prodhon vetë shumë nga pjesët e nevojshme elektronike. Por kompanitë ruse të mbrojtjes nuk përdorin vetëm komponentë jashtë raftit. Edhe çipat më të zakonshëm duhet të kalojnë teste rigoroze, në mënyrë që rusët të sigurohen që ato të mos përmbajnë elementë që mund të mundësojnë spiunazh ose sabotim perëndimor.

Përdorimi i çipave të prodhuar nga jashtë nga Rusia është një shqetësim i madh në Uashington, "sepse mund të krijojë dobësi që ata vetë i prodhojnë", tha Ian Williams, një bashkëpunëtor në Qendrën për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare në Uashington. “Rusët janë gjithashtu shumë të vetëdijshëm për këtë”.

Parada Ushtarake Moskë Rusi 2022
Moskë, Rusi / EPA-EFE / YURI KOCHETKOV

Fleksibiliteti

Midis elektronikës perëndimore të gjetur në armatimin ruse, sipas ekspertëve perëndimorë të mikroelektronikës, veçohet një lloj i veçantë qarku i integruar: çipat e programueshëm, të njohur si Field Programmable Gate Arrays, ose FPGA.

Një FPGA u vendos midis xhiroskopëve të sistemit të navigimit të gjetur në Ukrainë nga një raketë e artilerisë precize ruse e njohur si 9M544.

Çipat e programueshëm, të cilët kanë qenë të disponueshëm për dekada, u japin prodhuesve të pajisjeve elektronike një fleksibilitet të madh, sepse ato mund të riprogramohen shpejt për të kryer një detyrë të re sipas nevojës, sipas Daniel Neni, një ekspert gjysmëpërçues dhe bashkëautor i një libri mbi çipa të tillë FPGA.

"Çelësi i FPGA-ve është që ju mund t'i ripërdorni ato," tha Neni. “Mund të blini një makinë larëse, të hiqni një çip FPGA dhe ta vendosni në një raketë. Është kaq e thjeshtë sepse mund ta riprogramosh për të bërë çfarë të duash."

Teksti është hulumtim nga agjencia e lajmeve "Reuters".

Video e ditës