Zyrtarët perëndimorë paralajmërojnë: fabrikat ruse nuk mund të prodhojnë municion të mjaftueshëm për luftën

Municione ruse të pashpërthyera në pjesën e përparme pranë Hostomel - foto EPA, Oleg Petrasyuk

Konsiderohet si pasojë e sanksioneve nga vendet perëndimore. Ndalimi i importit të komponentëve dhe pjesëve dëmton kapacitetin e objekteve për prodhimin dhe mirëmbajtjen e sistemeve të armëve

Industria ruse e mbrojtjes nuk mund të prodhojë municione të mjaftueshme për sasinë e municionit që ushtria po shpenzon në luftën në Ukrainë, kanë paralajmëruar burimet perëndimore.

Konsiderohet si pasojë e sanksioneve nga vendet perëndimore. Ndalimi i importit të komponentëve dhe pjesëve dëmton kapacitetin e objekteve për prodhimin dhe mirëmbajtjen e sistemeve të armëve.

- Ne nuk besojmë se Rusia ka një plan të zbatueshëm, përveç vazhdimit të luftimeve, duke pritur që epërsia në personel dhe pajisje do ta ndihmojë atë të fitojë - tha një zyrtar anonim perëndimor për Reuters.

Ukraina është ankuar për muaj të tërë se përdor shumë më tepër municion dhe armë sesa mund të prodhojë ose të marrë nga partnerët e saj, gjë që ka prishur ekuilibrin e zjarrit në anën e Rusisë. Ukraina, në veçanti, i ka mbaruar furnizimet me predha, me artileri të vijës së përparme që gjuan pesë herë më pak se forcat ruse.

Burimet perëndimore vënë në dukje se një situatë e tillë mund të ndryshojë shpejt kur Ukraina të marrë ndihmën e SHBA në shumën prej 61 miliardë dollarësh. Ndërkohë, Rusia plotëson nevojat e saj për municion nga Koreja e Veriut dhe Irani.

- Kapacitetet e prodhimit vendas të municionit rus nuk janë të mjaftueshme për të përmbushur nevojat e luftës në Ukrainë - tha një nga burimet.

Industria ushtarake ukrainase, nga ana tjetër, e cila u forcua qëllimisht, tashmë prodhon më shumë drone sesa mund të blejë ushtria, tha një muaj më parë Ministri i Teknologjisë Mykhailo Fedorov.

- Duhet të rrisim financimin dhe të zgjerojmë tregjet, në mënyrë që çmimet të ulen - tha Fedorov.

Dronët janë përdorur më shumë në dy vitet e fundit në Ukrainë sesa në çdo konflikt tjetër ushtarak në histori. Të dyja palët përdorin dronët kryesisht për të vëzhguar dhe gjurmuar lëvizjet e njësive të armikut, më pas për të likuiduar objektivat në front, por edhe si raketa të drejtuara për sulme në qytete, objekte industriale dhe infrastrukturore thellë në territorin e armikut. Rreth 200 fabrika në Ukrainë prodhojnë sot drone dhe 70 kompani lokale kanë nënshkruar një marrëveshje me qeverinë për të furnizuar ushtrinë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës