Henri Kisingeri, paqebërësi që ndezi shumë luftëra, është zhdukur

Kissinger është sinonim i aventurizmit të Uashingtonit - EPA Photo, Jim Lo Scalzo

Kissinger shmangi konfrontimin e drejtpërdrejtë me armikun më të madh të Amerikës në Luftën e Ftohtë, por ai bëri gjithçka, duke ndezur dhe qetësuar luftërat, vetëm për të kufizuar hapësirën e Moskës për manovrim.

Henry Kissinger, veterani diplomatik amerikan, i cili në karrierën e tij të trazuar dhe të gjatë fitoi çmimin Nobel për Paqe, por edhe kritika e përbuzje masive, vdiq mbrëmë saktësisht gjashtë muaj pasi mbushi XNUMX vjeç.

I lindur në një familje hebreje në Firth, në agimin e Gjermanisë naziste, Kissinger ndjeu mizorinë e regjimit të Hitlerit si djalë. Ai dhe vëllai i tij më i vogël u rrahën në shkollë dhe më pas u përjashtuan. Kur babai i tyre humbi punën si mësues, në vitin 1938 ata emigruan në Nju Jork.

Gjatë gjithë karrierës së tij, Kissinger gjeti zgjidhje për kriza të ndryshme botërore, por ai rrallë iu përgjigj pyetjeve për të kaluarën e tij si refugjat nga masakrat. Në një intervistë, ai paralajmëroi gazetarët që të mos bëjnë asnjë paralele psikoanalitike midis vuajtjes së tij djaloshare dhe qëndrimeve të pjekura. Për të, megjithatë, shumë kanë thënë se takimi i tij personal me nazizmin i nguliti pesimizëm për trendet botërore dhe një neveri ndaj ndryshimeve revolucionare.

Kissinger (majtas) me Zëvendës Presidentin Rockefeller dhe Presidentin Ford në 1975 - Foto EPA, Biblioteka Gerald Ford

Lufta e Madhe e ktheu atë në vendin e tij të lindjes për të dëshmuar rënien e nazizmit. U rekrutua në vitin 1943 dhe si ushtar amerikan ishte pushtues në muajt e parë të pasluftës. Ai mori një yll bronzi për kapjen e oficerëve dhe diversantëve të arratisur të Gestapos nga Hanoveri.

Ngrihuni në Uashington

Rruga e tij e jetës u ndal për gjysmë shekulli në Universitetin e Harvardit, ku studioi, u diplomua dhe mori doktoraturën, botoi punime dhe libra. Si specialist i fuqisë së armëve bërthamore, ai tërhoqi vëmendjen e guvernatorit të Nju Jorkut, Nelson Rockefeller, i cili e tërhoqi atë në skenën politike dhe gjithashtu plotësoi ambiciet e tij për përhapjen e ndikimit politik.

Ambiciet presidenciale të Rockefeller nuk u realizuan, por kjo nuk e ndaloi ngritjen e Kissinger, i cili u bë një konsulent i kërkuar për agjenci dhe departamente të ndryshme, deri në Shefat e Përbashkët të Shtabit të Presidentit Dwight Eisenhower dhe Këshillin e Sigurisë Kombëtare. Presidenti Richard Nixon e emëroi atë këshilltar për sigurinë kombëtare, një zyrë që Kissinger e ngriti në dhomën më të fuqishme në Shtëpinë e Bardhë pas Zyrës Ovale.

Në vend që të ishte një zyrtar i zakonshëm, Kissinger përdori ndikimin e tij për të shtypur sekretarin e atëhershëm të shtetit William Rogers dhe fitoi pozicionin e vendosjes për krizat më të mëdha të kohës - Lufta e Vietnamit, përplasjet me Bashkimin Sovjetik dhe Kinën komuniste, madje edhe Lindja e Mesme e trazuar. Në mandatin e dytë të Nixon-it, Kissinger ishte tashmë zyrtarisht krijuesi kryesor i politikës së jashtme të Uashingtonit si Sekretar Shteti. Në vetëm pak vite, ai u shqua si më me ndikim nga të gjithë ata që më parë, dhe shumë pas tij, drejtuan diplomacinë amerikane.

Kissinger me Presidentin rus Vladimir Putin në 2006 - Foto EPA

Kissinger shmangu konfrontimin e drejtpërdrejtë me armikun më të madh të Amerikës në Luftën e Ftohtë, por bëri gjithçka, duke nxitur dhe qetësuar luftëra, vetëm për të kufizuar hapësirën e manovrimit të Moskës.

Laureati më i diskutueshëm i Nobelit

Në vitin 1972, Kissinger vizitoi Pekinin dhe u takua me Mao Ce Dunin, dhe vitin e ardhshëm ai drejtoi negociatat për përfundimin e Luftës së Vietnamit dhe tërheqjen e trupave amerikane, për të cilat iu dha Çmimi Nobel për Paqe, së bashku me Le Duc Tho.

Ishte çmimi Nobel ai që ishte pika kulmore dhe kthese në karrierën e Kissinger. Kryenegociatori vietnamez refuzoi ta priste dhe amerikani u kritikua pasi u zbulua se gjatë Luftës së Vietnamit ai kishte mbështetur vendimin e Kissinger për një bombardim të fshehtë 14-mujor të objektivave në Kamboxhia fqinje dhe neutrale. Vetëm katër vjet më vonë u zbulua se Uashingtoni kishte raportuar në mënyrë të rreme se objektivat në Vietnam po bombardoheshin dhe Kissinger kishte kërkuar personalisht që as pilotëve të B-52 të mos u thuhej se po hidhnin bomba në Kamboxhia. . Në atë fushatë sekrete, 700.000 mijë njerëz u vranë dhe më shumë se 2 milionë mbetën pa shtëpi. Bombardimet lejuan gjeneralin pro-amerikan Lon Knoll të rrëzonte Princin Norodom Sihanouk, i cili nga ana e tij shkaktoi një kryengritje popullore dhe hapi rrugën për partizanët e Kmerëve të Kuq që të merrnin pushtetin me forcë dhe të impononin një diktaturë brutale, në të cilën ata vdiqën nga uria dhe plumbat. miliona njerëz.

Kissinger gjithashtu përdori luftën si një mjet për të arritur paqen. Gjatë negociatave të paqes në Paris, amerikanët intensifikuan bombardimet e Vietnamit të Veriut për të bindur autoritetet pro-amerikane në Vietnamin e Jugut se Shtetet e Bashkuara do të mbronin paqen me të gjitha armët që kishin në dispozicion. Dhe në fakt, qëllimi i vërtetë ishte arritja e çdo lloj marrëveshjeje paqeje, sado e keqe, për t'i lënë vend tërheqjes së trupave amerikane dhe qetësimin e protestave në Amerikë. Kjo ishte politika e ashpër e jashtme e nobelistit Kissinger.

Pasi paqja e brishtë e Vietnamit nuk zgjati tre vjet, kur forcat e Vietnamit pushtuan Saigon në 1975 dhe nxitën arratisjen poshtëruese me helikopter të diplomatëve amerikanë nga ambasada e Sardës, Kissinger ia hodhi fajin Kongresit, duke pretenduar se kishte minuar paqen. duke bllokuar veprimet ushtarake.ndihma për aleatët vietnamezë. Kjo ishte politika e ashpër e brendshme e Kisingerit.

Një diplomat anijesh me një karotë dhe një shkop

Megjithatë, për Lindjen e Mesme, Kissinger "patentoi" diplomacinë e anijeve - siç u quajt misioni i tij i vitit 1973. Sekretari i Shtetit udhëtoi vazhdimisht nga Jerusalemi në Kajro dhe u kthye për të ndërmjetësuar një armëpushim pasi forcat izraelite kaluan Kanalin e Suezit dhe arritën në pragun e kryeqytetit egjiptian. Me fluturime të ngjashme intensive midis Jerusalemit dhe Damaskut, Sekretari i Shtetit kontribuoi gjithashtu që izraelitët të ktheheshin në Siri një pjesë të Lartësisë Golan për të shmangur luftën. Qëllimi i vërtetë i diplomacisë së anijes ishte të zbuste politikën militante të vijës së ashpër të Izraelit dhe të bindte Egjiptin dhe Sirinë se ata do të fitonin më lehtë lëshime përmes Amerikës sesa përmes aleatit të tyre kryesor Moskës.

Me presidentin kinez Xi Jinping në 2015 - Foto EPA, Jason Lee

Vizita e Maos në Pekin, nga ana tjetër, u drejtua kundër Bashkimit Sovjetik me qëllim që të nxirrte një pykë dyshimi në Kremlin se një aleancë amerikano-kineze ishte e mundur. Fokusi i vërtetë ishte përsëri mijëra kilometra në anën - Vietnami. Kissinger vlerësoi se frika do ta shtynte Moskën për të mbështetur forcat komuniste në Vietnamin e Veriut.
Dhe ky sukses ishte një portë për një dështim edhe më të madh. Presidenti egjiptian Anwar el-Sadat vendosi të qëndronte në anën e Shteteve të Bashkuara dhe dëboi mijëra diplomatë rusë, por kur nuk mori ndihmën e pritur ushtarake, ai urdhëroi një sulm ndaj Izraelit, duke filluar Luftën e Yom Kipur.

Kissinger konsiderohet edhe si krijuesi i strategjisë “karrota dhe shkopi”, të cilën Uashingtoni e përdor edhe tani, me sukses të pjesshëm. Ai u tha vendeve të "botës së tretë" se si do të përfitonin nga një aleancë me Amerikën dhe çfarë dënimesh mund të prisnin nëse shkonin me Rusinë. Me një kërcënim të tillë, por edhe me një ndikim shumë më real, u rrëzua presidenti socialist i Kilit, Salvador Allende.

Kissingeri i zotë arriti të dilte nga skandali që fundosi i padëmtuar shefin e tij. Ndërsa një Nixon i poshtëruar dha dorëheqjen pas çështjes Watergate, Kissinger mbeti sekretar i shtetit në administratën e Gerald Ford, i cili u bë president pa shumë përvojë në marrëdhëniet ndërkombëtare. Kissinger shkoi në Afrikë, duke përfshirë CIA-n në luftën civile të Angolës, por kjo ishte aventura e tij e fundit. Me fitoren e Jimmy Carter në zgjedhjet e vitit 1976, ai shkoi në "pension konsulent", ku mbeti kur u thirr për t'u bashkuar me administratën e Ronald Reganit katër vjet më vonë.

Sekretarët e Shtetit me lopata - Hillary Clinton, Madeleine Albright, Henry Kissinger dhe John Kerry - EPA Photo, Michael Reynolds

Evropa, kontinenti i lindjes së tij, nuk ishte kurrë e vetmja gjë në axhendën e tij.

Në moshën 99-vjeçare, kur u pyet nëse do të dëshironte të merrte mbrapsht ndonjë nga vendimet e tij, Kissinger u përgjigj me vendosmëri: “Kam menduar për këto probleme gjatë gjithë jetës sime. Është edhe profesioni edhe hobi im. Të gjitha rekomandimet që dhashë ishin më të mirat në atë moment”.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës