Një mëlçi e dhjamosur shpesh nuk ka simptoma, por mjekët kanë zbuluar një shenjë të fshehur që trupi po dërgon

Profimedia
Foto: Profimedia

Siç sugjeron edhe emri, sëmundja e mëlçisë dhjamore shkaktohet nga yndyra e tepërt në mëlçi, transmeton Express.

E njohur edhe si sëmundja e mëlçisë yndyrore jo-alkoolike, mund të ketë pak ose aspak simptoma në fazat më të hershme. Megjithatë, ndërsa përparon, mund të shkaktojë më shumë dëmtime në mëlçi, duke rezultuar përfundimisht në disa shenja, njëra prej të cilave është veçanërisht e dukshme.

Sëmundja e avancuar e mëlçisë yndyrore mund të çojë në cirrozë dhe një nga simptomat është veçanërisht e dukshme gjatë urinimit, pohojnë mjekët. Gjegjësisht, bëhet fjalë për ngjyrën e pazakontë të urinës. Sipas klinikës Cleveland, urina kafe ose portokalli është një nga simptomat e sëmundjes së avancuar të mëlçisë yndyrore.

“Kjo ndodh kur në trup grumbullohet shumë bilirubinë, një substancë që ndodh gjatë procesit të prishjes së rruazave të vjetra të kuqe të gjakut, sepse mëlçia nuk i zbërthen ato siç duhet, pra normalisht”, shpjegojnë ekspertët.

Simptomat e zakonshme të mëlçisë yndyrore në fazat e hershme përfshijnë humbjen e oreksit, ndjenjën e dobësisë ose të lodhjes, të përzierat, temperaturën e ngritur të trupit dhe humbjen e papritur të peshës.

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës