Zajkova kritikon Tupanceskin: Reformat nuk janë në nivel të lakmueshëm dhe mund t'i kishim bërë me hapa të vegjël

Monika Zajkova / foto: Facebook

Kryetari i PDSH-së, Monika Zajkova, sonte në revistën debatore “24 Analiza” ajo ka kritikuar gjendjen në gjyqësor dhe është rezervuar për mundësinë e zëvendësimit të ministrit të drejtësisë Nikolla Tupanceski.

Deklarata e saj vjen pasi këto ditë u spekuluan vazhdimisht se dikasteri i LSDM-së Pravda do t'ia dorëzojë atë partnerit të ri në qeveri, Aleancës për Shqiptarët.

“Reformat në drejtësi nuk janë në nivele të lakmueshme dhe ne mundëm t’i bënim me hapa të vegjël. Nuk do të hyj në vendime personale, por departamenti si departament ka shumë punë dhe ka shumë për të bërë - nga Këshilli Gjyqësor, administrata gjyqësore, përgjegjësia e gjyqtarëve etj. Të zbulojmë se cilët janë ata gjyqtarë dhe prokurorë që janë të ndjeshëm ndaj korrupsionit dhe nuk e bëjnë punën e tyre”, tha Zajkova.

Përgjigja e nënkryetarit të LSDM-së ishte disi më diplomatike. Pero Kostadinov, për mundësinë e zëvendësimit të Tupanceskit.

“Unë mund të kem perceptime personale, më e rëndësishmja është që të gjithë ministrat në portofolet e tyre janë në lartësinë e detyrës dhe punojnë ekskluzivisht në interes të qytetarëve. Jo të gjithë ne jemi kompetent të japim mendimin tonë dhe në fund opinionin më të mirë e jep publiku se kush kujdeset më mirë për interesat e tij”, ka komentuar Kostadinov se si e vlerëson punën e Tupançeskit dhe nëse ai duhet të zëvendësohet me ndonjë kandidat. nga Aleanca për Shqiptarët.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës