Zakharova: Rusia dëshiron të shmangë luftën bërthamore

Marija Zakharova / Foto: EPA-EFE / MAXIM SHIPENKOV

Maria Zakharova, zëdhënëse e Ministrisë së Mbrojtjes së Rusisë, mbajti një konferencë për shtyp ku foli për armët bërthamore.

Ai pohoi se "Rusia mbetet plotësisht e përkushtuar ndaj parimit për të mos lejuar kurrë të zhvillohet një luftë bërthamore".

Ajo tha se qëndrimi i Moskës se një luftë bërthamore nuk duhet të fillojë kurrë nuk ka ndryshuar.

Për të kujtuar, presidenti rus Vladimir Putin tha muajin e kaluar se Rusia ka "armë të ndryshme shkatërruese" dhe se do të "përdorë gjithçka në dispozicion" për të mbrojtur Rusinë, me Putin duke iu referuar gjithashtu katër rajoneve të Ukrainës aneksimi i të cilave u njoftua nga Rusia vitin e kaluar. .

Video e ditës