Zakharova: Rusia do të bëjë gjithçka që një mision i IAEA të vizitojë centralin bërthamor të Zaporizhzhya

Zaporozhye / Foto Andrey BORODULIN / AFP / Profimedia

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Marija Zakharova sot deklaroi se Rusia do të bëjë gjithçka të nevojshme që ekspertët e Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Bërthamore (IAEA) të vizitojnë termocentralin bërthamor të Zaporizhia.

Ajo dënoi "përpjekjet për të penguar mbërritjen e misionit".

"Ne dënojmë fuqishëm përpjekjet për të penguar mbërritjen e misionit." Në bashkëpunim të ngushtë me IAEA dhe udhëheqjen e saj, ne do të bëjmë gjithçka që është e nevojshme që ekspertët e Agjencisë të vizitojnë termocentralin bërthamor dhe të japin një vlerësim të vërtetë të veprimeve shkatërruese të palës ukrainase”, theksoi Zakharova.

Ajo shtoi se Kievi zyrtar i kupton "deklaratat e papërshtatshme që vijnë njëra pas tjetrës nga Bashkimi Evropian në përpjekje për të fituar pikë politike imagjinare" si një "dritë jeshile" për të krijuar pengesa për mbërritjen e misionit të IAEA në Zaporozhye.

Video e ditës