Zakharova e përshkroi situatën në front si "monstruoze dhe katastrofike" për Zelenskin

Maria Zakharova / Foto EPA-EFE/EVGENIA NOVOZHENINA

Situata në front për presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky është monstruoze dhe katastrofike, madje edhe deklarata e presidentit francez Emmanuel Macron për mundësinë e dërgimit të trupave në Ukrainë nuk do të ndihmojë, tha përfaqësuesja zyrtare e Ministrisë së Punëve të Jashtme ruse, Maria Zakharova. media ruse.

- Situata në front për regjimin në Kiev është monstruoze, katastrofike. Asgjë nuk mund t'i shpëtojë: as gënjeshtra e hapur që minimizon humbjet, as mburrja. A pati efekt kjo deklaratë? Krejt e kundërta, tha Zakharova.

Zakharova shtoi se në sfondin e deklaratave të Macron ka shumë deklarata të përfaqësuesve të vendeve të NATO-s dhe strukturave të saj se nuk po mendojnë në asnjë mënyrë për dërgimin e trupave në Ukrainë.

“Sinjali ishte pikërisht i kundërt – se ata e tradhtuan Ukrainën dhe do të vazhdojnë ta përdorin dhe ta tradhtojnë atë”, tha ajo.

Macron tha të hënën se në një takim në Paris, ku përfaqësuesit e njëzet vendeve perëndimore diskutuan mbështetjen e mëtejshme për Ukrainën në konfliktin me Rusinë, u ngrit tema e dërgimit të mundshëm të forcave tokësore perëndimore në Ukrainë. Sipas tij, pjesëmarrësit nuk kanë arritur një konsensus për këtë temë, por një skenar i tillë nuk mund të përjashtohet në të ardhmen.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës