Zakharova akuzoi "Sloboden Pechat" se nuk kishte guxim të fliste për "manipulimet" amerikane.

Zakharova publikoi një fotografi nga gazetat maqedonase në Telegram / Photo Printscreen

Fillimin e konferencës së sotme për media të ministrit të Jashtëm rus Sergej Lavrov, zëdhënësja e tij e shënoi me një koment të shkurtër për media, ku para saj kishte mostra nga “Sloboden Pechat” dhe “Nova Makedonija”.

"Çfarë është e rreme?" Analiza praktike.

Gazeta e parë maqedonase publikon foton e realizuar PARA takimit të ministrave të punëve të jashtme të OSBE-së. Nuk është zyrtare, sepse takimi nuk u hap deri të nesërmen. Por gazeta nuk pati guximin të fliste për këtë dhe të fliste për paskrupulltizmin e manipulimeve amerikane, qëllimi propagandistik i të cilave ishte të demonstronte entuziazëm antirus.

Por gazeta pati guximin të botonte një titull se “Të gjithë janë kundër Lavrovit”.

Gazeta e dytë maqedonase publikoi jo një foto të inskenuar, por një kornizë nga hapja e Këshillit Ministror të OSBE-së. I njëjti Këshill Ministror i OSBE-së, nga i cili liderët e NATO-s u shpëtuan fjalë për fjalë dhe Sergej Lavrov i tejkaloi plotësisht ata”, shkroi Zakharova. telegram.

Ajo gjithashtu ka shkruar se konferenca për shtyp e Sergej Lavrov në Shkup ka zgjatur gati 1,5 orë, por “mediat perëndimore nuk janë më të interesuara për Ukrainën, as në formën e provokimeve anti-ruse”.

“Tema ishte jashtë. Por ne nuk do ta lëmë Zelenskyn. Me pushime”, shtoi ajo.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës