Zakharova: Britania po planifikon të dërgojë raketa me uranium të varfëruar në Ukrainë, është një skenar jugosllav

Marija Zakharova / Foto: EPA

Zëdhënësja e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Rusisë, Marija Zakharova, i quajti sot planet e Britanisë për të ofruar municione të uraniumit të varfëruar si ndihmë ushtarake për Ukrainën një "skenar jugosllav".

“Skenari jugosllav. “Këto granata jo vetëm që vrasin, por edhe infektojnë mjedisin dhe shkaktojnë sëmundje onkologjike te njerëzit që jetojnë në këto zona”, ka shkruar Zakharova në Telegram.

Ajo vlerësoi se “është naive të besohet se viktima do të bëhen vetëm ata kundër të cilëve do të përdoret”.

“Së pari, ushtarët e NATO-s, veçanërisht italianët, vdiqën në Jugosllavi. Më pas ata u përpoqën për një kohë të gjatë të merrnin dëmshpërblim nga NATO për shëndetin e humbur, por kërkesat e tyre u refuzuan. Kur do të zgjohen në Ukrainë? Nuk po flas për të varurit në Kiev, por për ata që janë ende në gjendje të mendojnë. Bamirësit e tyre po i helmojnë”, thotë Zakharova.

Kreu i delegacionit rus në negociatat në Vjenë për çështjet e sigurisë ushtarake dhe kontrollit të armëve, Konstantin Gavrilov, tha se në rast se municioni i uraniumit të varfëruar i dorëzohet Kievit, Moska do të reagojë në përputhje me rrethanat, duke shtuar se "vendimi i Autoritetet britanike janë ende një hap drejt pragut të kolapsit dhe përshkallëzimit”.

Ai theksoi se britanikët me veprimet e tyre i vunë në rrezik ukrainasit e zakonshëm dhe theksoi se ushtritë perëndimore e përdorën atë municion gjatë bombardimeve të Jugosllavisë dhe gjatë pushtimit të Irakut, dhe si rezultat vdiqën më shumë se 1,2 milionë civilë.

"Mësimet e së kaluarës nuk janë mësuar përsëri," shtoi Gavrilov.

Nënsekretarja britanike e Mbrojtjes Annabelle Goldie tha më parë se, përveç furnizimit të Ukrainës me tanket kryesore të betejës Challenger 2, Britania do të furnizonte Kievin me municion, duke përfshirë predha që përmbajnë uranium të varfëruar.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës