Zakharova kërcënoi Britaninë: Nëse ukrainasit përdorin armët tuaja për të sulmuar Rusinë, ne do të përgjigjemi menjëherë

Maria Zakharova / Foto EPA-EFE/YURI KOCHETKOV

Moska do të përgjigjet me sulme ndaj objektivave britanike nëse Ukraina përdor armë britanike për të sulmuar territorin rus, tha zëdhënësja e Ministrisë së Punëve të Jashtme ruse, Maria Zakharova.

Objektivat britanike "në territorin e Ukrainës dhe përtej kufijve të saj" mund të goditen në një skenar të tillë, tha Zakharova.

Ajo përsëriti paralajmërimin e Moskës, i cili u lëshua në fillim të këtij muaji pasi Sekretari i Jashtëm britanik David Cameron tha se Ukraina kishte të drejtë të përdorte armë britanike për të sulmuar objektivat në Rusi.

Rusia reagoi me indinjatë ndaj deklaratës dhe e përmendi atë si një nga arsyet që vendosi të zhvillojë stërvitje këtë muaj për të simuluar lëshimin e raketave taktike bërthamore.

Maria Zakharova deklaroi gjithashtu se Moska nuk ndërton aleanca apo blloqe ushtarake, përfshirë edhe Kinën.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës