Shqetësim për rritjen e dhunës në Darfur

Imazhet më të fundit satelitore tregojnë se Forcat e Mbështetjes së Shpejtë paraushtarake sudaneze (RSF) dhe grupe të tjera militante kanë sulmuar dhe djegur fshatra në Darfurin e shkatërruar nga lufta ditët e fundit, duke rritur frikën për më shumë vrasje masive në rajon, raportojnë mediat botërore.

Raportet tregojnë gjithashtu se ka shenja se lufta aktuale, që tani po hyn në vitin e saj të dytë, mund të marrë më shumë jetë sesa dhuna e dy dekadave më parë, pasi RSF tani është më mirë e armatosur me ndihmën e vendeve si Emiratet e Bashkuara Arabe, Irani. dhe Egjipti.

Rrezik për krime të reja

Rritja e dhunës rreth El Fasher, kryeqyteti i Darfurit të Veriut, ka nxitur paralajmërime nga zyrtarët amerikanë, Kombet e Bashkuara (OKB) dhe analistët që monitorojnë luftimet në lidhje me rrezikun e krimeve të reja kundër komuniteteve zezake në rajon, raporton Wall Street Journal. .

RSF me mbizotërim etnik arabë dhe grupet militante lokale tashmë, tha gazeta, kanë vrarë mijëra njerëz që nga lufta për kontrollin e Sudanit që shpërtheu një vit më parë midis grupit paraushtarak dhe ushtrisë së vendit.

Beteja e vitit të kaluar për qytetin El Geneina në Darfurin Perëndimor mori jetën e rreth 15.000 njerëzve, thanë hetuesit e OKB-së në një raport të fundit, duke vënë në dukje se rreth 2.000 njerëz u vranë në masakrën në kampin e zhvendosur në nëntor.

Refugjatët sudanezë presin të regjistrohen nga autoritetet sudaneze të jugut pasi kalojnë kufirin pranë qytetit Renka më 14 shkurt 2024.

Pse Sudani është ende në luftë?

Sipas gazetës së Nju Jorkut, RSF ka bërë aleancë me liderët arabë në Darfur, komunitetet tradicionale nomade të të cilëve blegtorale kanë konkurruar prej kohësh me komunitetet e zezakëve bujqësore për tokën në rajonin e pasur me minerale, në luftën e saj kundër ushtrisë sudaneze. RSF dhe grupe të tjera militante e kanë përdorur luftën për të shtrirë sundimin e tyre mbi Darfur, shpesh duke synuar njerëzit e zhvendosur tashmë nga dhuna në fillim të viteve 2000.

Dhuna në dhe rreth El Fasher ishte tema e një takimi të Këshillit të Sigurimit të OKB-së më 19 prill, kur zyrtarët e OKB-së thanë se rreth 36.000 njerëz kishin ikur në El Fasher nga fshatrat përreth ditëve të fundit.

Rreth 1,8 milionë njerëz janë larguar nga Sudani për shkak të luftës, ndërsa 6,7 milionë janë të zhvendosur brenda vendit.

Ekspertët që monitorojnë dhunën në Darfur dhe aktivistët sudanezë thonë se rrethimi i zgjatur i RSF-së i El Fasher – i vetmi kryeqytet rajonal në Darfur ende i mbajtur nga ushtria sudaneze – mund të kushtojë shumë më tepër jetë.

Agjencitë e OKB-së paralajmërojnë gjithashtu se qindra mijëra darfurianë po vuajnë nga uria pas më shumë se një viti lufte në të cilën si RSF ashtu edhe ushtria sudaneze kanë penguar që ndihma humanitare të arrijë popullsinë.

Mutassim Ali, një aktivist sudanez për të drejtat e njeriut, i cili ka shpenzuar dekada duke hulumtuar konfliktin në Darfur, tha se ka shenja se lufta aktuale mund të marrë më shumë jetë sesa dhuna e 20 viteve më parë, sepse RSF tani është më e armatosur.

WSJ kujton gjithashtu se në gusht njoftoi se Emiratet e Bashkuara Arabe kishin furnizuar RSF-në me një sasi të madhe armësh, ndërsa ushtria sudaneze kishte blerë ndërkohë drone nga Irani dhe mbështetje të tjera nga Egjipti.

Intensifikimi i konfliktit

Të dhënat satelitore zbuluan se numri i vendbanimeve sudaneze të djegura u rrit në 30 në mars, totali më i lartë mujor i regjistruar që nga shpërthimi i luftimeve midis ushtrisë së vendit dhe Forcës së Mbështetjes së Shpejtë paraushtarake (RSF) prillin e kaluar, raporton Guardian.

Gazeta tregon një analizë nga Qendra për Rezistencën e Informacionit (CIR) me qendër në Londër, e cila konfirmon shqetësimet në rritje se lufta civile e Sudanit po intensifikohet vazhdimisht, me 22 fshatra të shkatërruar ose dëmtuar nga zjarri në shkurt dhe 10 të shkatërruar në janar dhe dhjetor. Anouk Theunissen, kreu i ekipit të hetuesve të CIR në Sudan, tha se të dhënat treguan një "zhvillim shqetësues" në luftën brutale të Sudanit midis dy fraksioneve rivale ushtarake.

Shumica e fshatrave të dëmtuara së fundmi ishin në Darfur, një rajon i gjerë në Sudanin perëndimor, ku 17 fshatra u vunë në shënjestër muajin e kaluar. Midis tyre ishte El Fasher, kryeqyteti i Darfurit të Veriut dhe skena e përshkallëzimit të luftimeve ndërsa RSF kërkon të pushtojë qytetin.

Raportet nga mesi i prillit treguan gjithashtu se 40.000 njerëz në El Fasher kishin ikur nga shtëpitë e tyre pasi RSF dhe grupet militante aleate sulmuan fshatrat në periferi perëndimore të qytetit, duke vrarë të paktën 11 hebrenj, tha gazeta, duke vënë në dukje se RSF-ja akuzohej për etni. spastrim, si dhe përdhunim dhe plaçkitje, në tërbime kundër masalitëve etnikë nëpër Darfur.

Qindra mijëra njerëz të zhvendosur kanë kërkuar strehim rreth El Fasher, duke bërë që Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres të paralajmërojë së fundmi për pasoja të rënda humanitare nëse situata përkeqësohet më tej.

Zjarret janë vetëm një aspekt i një lufte të hidhur që ka detyruar më shumë se tetë milionë njerëz të largohen nga shtëpitë e tyre – kriza më e madhe globale e zhvendosjes – dhe miliona të tjerë në prag të urisë.

Në një përpjekje për të trajtuar mungesën e dëshpëruar të ndihmës humanitare të vendit, donatorët ndërkombëtarë premtuan më shumë se dy miliardë euro në një konferencë në Paris në mes të prillit. Me atë rast, ministrja gjermane e Punëve të Jashtme, Analena Baerbock, paralajmëroi se një milion njerëz mund të vdesin nga uria në Sudan këtë vit.

Problemi i ndërhyrjes së huaj

Zyrtarët e OKB-së po paralajmërojnë se lufta e Sudanit ka shkaktuar një "krizë me përmasa epike" të nxitur nga armët e "mbështetësve të huaj" të cilët vazhdojnë të sfidojnë sanksionet e OKB-së që synojnë të ndihmojnë në përfundimin e konfliktit, raporton Associated Press.

Sudani u zhyt në kaos në mesin e prillit 2023, kur tensionet midis ushtrisë së tij, të udhëhequr nga gjenerali Abdel Fattah Burhan, dhe njësisë paraushtarake RSF, nën komandën e Mohamed Hamdan Dagalo, u përshkallëzuan në beteja në rrugë në kryeqytetin Khartoum, kujton AP, duke shtuar. se luftimet janë përhapur në pjesë të tjera të vendit, veçanërisht në zonat urbane dhe në rajonin perëndimor të Darfurit.

Mohamed Ibn Chambas, kryetar i panelit të Bashkimit Afrikan për Sudanin dhe përfaqësues i lartë për iniciativën "Heshtni armët në Afrikë", e quajti ndërhyrjen e jashtme "një faktor kryesor që ndërlikon përpjekjet për të negociuar një armëpushim dhe për të ndaluar luftën".

Ali Burhan, i cili udhëhoqi kontrollin ushtarak të Sudanit në vitin 2021, është një aleat i ngushtë i Egjiptit fqinj dhe presidentit të tij, ish-shefit të ushtrisë Abdel-Fattah el-Sisi.

Në shkurt, ministri i jashtëm i Sudanit zhvilloi bisedime në Teheran me homologun e tij iranian mbi raporte të pakonfirmuara për blerje të dronëve për forcat qeveritare.

Udhëheqësi i Forcave të Mbështetjes së Shpejtë Dagalo gjithashtu thuhet se ka marrë mbështetje nga grupi mercenar rus Wagner, vuri në dukje AP, duke vënë në dukje një raport të fundit të OKB-së që thoshte se RSF gjithashtu mori mbështetje nga komunitetet aleate arabe dhe rrugë të reja ushtarake për furnizimin që kalonte përmes Çadit, Libisë dhe Jugut. Sudani.

Dy dekada më parë, Darfuri ishte sinonim i gjenocidit dhe krimeve të luftës, veçanërisht nga milicitë famëkeqe arabe Janjaweed, kundër popullsive që identifikoheshin si afrikano-qendrore ose afrikano-lindore. Kjo trashëgimi duket se është kthyer, raportoi AP, duke shtuar se prokurori i Gjykatës Penale Ndërkombëtare Karim Khan tha në fund të janarit se kishte arsye për të besuar se të dyja palët mund të kryenin krime lufte, krime kundër njerëzimit ose gjenocid në Darfur.

Shkatërrimi i Sudanit

Forcat e dy gjeneralëve rivalë kanë shkatërruar Sudanin, vendin e tretë më të madh në Afrikë, për një vit, duke shkaktuar një valë dhune që ka dëbuar 8,6 milionë njerëz nga shtëpitë e tyre, raporton New York Times.

Sudani zë një pozicion kyç në kontinentin afrikan. Ajo ka një vijë bregdetare të rëndësishme në Detin e Kuq, një nga rrugët detare më të ngarkuara në botë. Ajo ndan kufijtë me shtatë vende – Republikën e Afrikës Qendrore, Çadin, Egjiptin, Eritrenë, Etiopinë, Libinë dhe Sudanin e Jugut – shumë prej të cilave kërcënohen nga paqëndrueshmëria.

Lufta njëvjeçare e Sudanit ka shkatërruar tashmë kryeqytetin Khartoum, dikur një qendër kryesore e tregtisë dhe kulturës në Nil, tha gazeta, duke cituar pretendimet e banorëve dhe punonjësve të ndihmës.

Liria globale ka bërë një hap të madh prapa, ka paralajmëruar Freedom House

OKB-ja ka paralajmëruar se më shumë se një e treta e 48 milionë njerëzve të Sudanit përballen me nivele katastrofike të urisë dhe gati 230.000 fëmijë të kequshqyer rëndë dhe nëna të reja do të përballen me vdekjen në muajt e ardhshëm nëse nuk marrin ushqim dhe kujdes shëndetësor.

Dhjetra spitale dhe klinika janë mbyllur, thonë punonjësit e ndihmës, ndërsa mbyllja e shkollave dhe universiteteve të vendit, të cilat historikisht kanë tërhequr shumë studentë të huaj, ka shkaktuar atë që OKB thotë se është "kriza më e keqe arsimore në botë".

Civilët janë vrarë, kampet e ndihmës dhe shtëpitë janë djegur dhe refugjatët që ikin nga dhuna e mëparshme po kalojnë kufirin në Çad, duke u zotuar të mos kthehen më në shtëpi, tha gazeta, duke treguar të dhënat e OKB-së se nga miliona të zhvendosur nga konflikti, më shumë se 6,6 milionë mbetën në Sudan.

Gati 1,8 milionë të tjerë kanë ikur në vendet fqinje, duke përfshirë Sudanin e Jugut, Çadin, Egjiptin, Etiopinë dhe Republikën e Afrikës Qendrore.

Përpjekjet e shumta për të arritur një armëpushim kanë dështuar, thekson New York Times, duke shtuar se thirrjet e OKB-së për një ndërprerje të përkohshme të armiqësive kryesisht janë injoruar.

Marrë nga RFE

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës