Shqetësim në Uashington, destabilizimi i mundshëm i Ballkanit Perëndimor

Foto: EPA-EFE / FEHIM DEMIR

Ambasadorja e SHBA në NATO, Julien Smith, shprehu sot shqetësimin për stabilitetin e Ballkanit Perëndimor.

Në konferencën për media, ambasadori Smith shpjegoi se SHBA-të po i monitorojnë nga afër zhvillimet në rajon, ku këtë fundjavë do të mbahen zgjedhjet në Bosnje dhe Hercegovinë dhe situata në Kosovë tregon “shenja tensioni”.

Sa i përket Bosnjës dhe Hercegovinës, ambasadori tha se po presin të kalojnë dhe të shohim se çfarë do të ndodhë. Ajo kujtoi gjithashtu se mandati i misionit ushtarak të BE-së, Altea, në BiH duhet të rinovohet në nëntor dhe shprehu shpresën se nuk do të hasë në pengesa. Mandati miratohet nga Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara, anëtar i të cilit është Rusia. Ambasadori Smith shprehu shpresën se Moska do të japë dritën jeshile. Diplomatët e NATO-s thonë se nuk shohin arsye që Rusia të bllokojë misionin duke qenë se ai përfiton të gjitha palët.

Edhe SHBA-të shprehin “mbështetje të plotë” për dialogun ndërmjet Serbisë dhe Kosovës me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian, tha Smith për MIA-n, duke përsëritur se procesi duhet të përfundojë me njohje reciproke nga të dyja palët.

I pyetur për vlerësimin e sigurisë për rajonin, ambasadori amerikan në NATO tha se “jemi të shqetësuar për destabilitetin e mundshëm në rajon”, por nuk dha më shumë detaje për këtë temë.

Pavarësisht luftës në Ukrainë, Uashingtoni mbetet i vëmendshëm ndaj situatës në Ballkanin Perëndimor, shpjegoi ambasadori. Lidhur me zhvillimet e fundit me Nord Stream 1 dhe 2, ajo iu referua qëndrimit të Aleancës së Atlantikut të Veriut të shpallur sot për këtë temë, dhe në veçanti fjalinë se Aleatët do të përgjigjen në mënyrë të bashkuar dhe të vendosur në rast të një sulmi të qëllimshëm. për infrastrukturën e vendeve anëtare të NATO-s. Për momentin pritet rezultati i hetimeve për të përcaktuar se kush qëndron pas shpërthimeve dhe rrjedhjeve të gazit nga tubacionet e gazit në Detin Baltik.

Kur u pyet nëse ky incident mund të nxiste nenin e pestë të NATO-s për mbrojtjen kolektive, Smith u përgjigj se: "fjalori që përdorim në deklaratë është kristal i qartë".

Lidhur me kërcënimet e presidentit Putin për përdorimin e armëve bërthamore, ambasadori përsëriti qëndrimin e Shtëpisë së Bardhë se “nëse përdor ndonjë pjesë të arsenalit bërthamor, do të ketë pasoja katastrofike”.

Ambasadori nuk ishte në gjendje të jepte një përgjigje të saktë në pyetjen nëse pas vitit 2024, vendeve anëtare të NATO-s do t'u kërkohet të rrisin buxhetin e mbrojtjes mbi dy për qind të prodhimit të brendshëm bruto.

Tani për tani është në fuqi zotimi nga viti 2014 që të 30 anëtarët të arrijnë dy për qind. Ambasadori shprehu kënaqësinë që vitet e fundit vërehet një trend konstant i rritjes së buxhetit ushtarak, megjithëse jo të gjitha vendet do ta arrijnë objektivin prej dy për qind deri në vitin 2024, disave do t'u duhet më shumë kohë. Të tjerët tashmë kanë shpallur ose tashmë kanë tejkaluar normën prej dy për qind, kryesisht vendet e Evropës Lindore.

Aktualisht, NATO po punon në përcaktimin e synimeve të ardhshme buxhetore që do të kërkohen nga shtetet anëtare pas vitit 2024, nëse do të shkojë mbi dy për qind apo do të përdoret një metër tjetër, tha ambasadori.

Video e ditës