Zaev: Nimitz na tha ta ruajmë dhe ta ushqejmë Marrëveshjen e Prespës

Së bashku me Alexisin ia dhuruam çmimin e parë të Paqes në Prespë ambasadorit Matthew Nimitz, i cili pati durimin t'i kushtonte më shumë se dy dekada të jetës së tij kërkimit të zgjidhjes së kontestit të emrit, shkruan në Facebook ish-kryeministri Zoran Zaev.
“Me mbështetjen dhe përkushtimin e tij ndërtuam bashkëpunim të ndërsjellë dhe arritëm në një zgjidhje jo vetëm për emrin, por hapëm një portë bashkëpunimi për të dy vendet për një të ardhme më të mirë për popujt tanë, por edhe për të ardhmen e rajonit.
Falenderoj ambasadorin Matthew Nimitz që na ndihmoi të arrijmë një zgjidhje që sot është model për zgjidhjen e shumë mosmarrëveshjeve. Nimitz na tha që ta mbajmë dhe ta ushqejmë Marrëveshjen e Prespës dhe ta zbatojmë atë në tërësi”, ka thënë Zaev.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës