Zaev: Dalja nga Ballkani i Hapur mund të nxisë nacionalizmin dhe konfliktet e reja në Ballkan

Foto: Facebook, Zoran Zaev

Ish-kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev, i cili së bashku me presidentin serb Aleksandar Vuçiq dhe kryeministrin shqiptar Edi Rama, është një nga themeluesit e Open Balkans, ka thënë për “Politika” serbe se askush nuk mund të kontestojë rezultatet e “Open”. Ballkani” dhe se mbrojtja e një politike të braktisjes së bashkëpunimit rajonal mund të nxisë nacionalizmin dhe madje edhe konfliktet e reja në Ballkan.

Zaev theksoi se vetëm për dy vite janë paralajmëruar shumë projekte dhe se është shumë i kënaqur që një pjesë e mirë e tyre kanë ardhur në jetë.

“Këto janë kompani shumë të rëndësishme që përfshijnë më shumë se 70 për qind të popullsisë maqedonase dhe shqiptare në Maqedoninë e Veriut, gjë që e arsyeton ekzistencën e iniciativës së OB-së, thotë ai për “Politics”.

Duke iu referuar deklaratës së ministrit të Punëve të Jashtme të Maqedonisë, Bujar Osmani, i cili avokoi për daljen e vendit nga Nisma, ai vlerësoi se Osmani nuk mund të mohojë largimin e turistëve nga Maqedonia dhe Serbia për pushime në Shqipëri në detin Adriatik, as se tonelata verë maqedonase dhe shqiptare morën vende të reja eksporti, as që kamionët e transportit shqiptar, maqedonas dhe serb tani i kalojnë më lehtë kufijtë.

Nuk mund të mohohet se lejet e punës për qytetarët e shteteve anëtare kanë “ranë”, e as që bota e biznesit në Maqedoni po kërkon më shumë projekte nga Ballkani i Hapur dhe nuk heq dorë nga ajo iniciativë, theksoi Zaev. .

Dy parti në pushtet me pikëpamje të ndryshme për “Ballkanin e Hapur” – do të largohet Maqedonia nga nisma?

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës