Zaev: Propozimi francez mund të mos jetë më i miri, por është një bazë e mirë për fillimin e negociatave me BE-në

Zoran Zaev BE
Zoran Zaev / Foto: EPA-EFE / GEORGI LICOVSKI

Besoj se këto ditë Maqedonia e Veriut dhe Bashkimi Evropian po bëjnë një hap historik përpara. Propozimi i fundit i presidencës franceze është një bazë e mirë për Maqedoninë e Veriut që të fillojë procesin e negociatave, i cili për të gjitha vendet fillon me një konferencë ndërqeveritare dhe shqyrtim, tha ish-kryeministri. Zoran Zaev duke folur në konferencën vjetore të Economist që mbahet në Athinë, njoftoi korrespondenti i MIA-s nga Athina.

“Sigurisht që propozimi nuk është më i miri, por ne jemi ballkanas. Ne duhet të përfitojmë nga momenti, duke pasur parasysh se çështjet më të rëndësishme për ne, identitetin tonë, maqedonasit nga Maqedonia e Veriut dhe gjuha jonë maqedonase janë vendosur në kornizën e negociatave, në mënyrë të qartë, si të gjitha gjuhët e tjera dhe do të të bëhet gjuhë zyrtare e ardhshme e Bashkimit Evropian”, tha Zaev dhe shtoi se duhet të merret parasysh fakti që “BE do të jetë në tavolinë me ne dhe Bullgarinë në të ardhmen, edhe për çështjet bilaterale, përmes procesit të negociatave”. dhe të përdorura.

Zaev theksoi se e rëndësishme është që identiteti dhe gjuha maqedonase të jenë të garantuara, ai shprehu shpresën se propozimi francez do të marrë shumicën në Kuvend dhe këshilloi Qeverinë aktuale të tregojë lidership.

“Unë e këshilloj qeverinë të marrë vendime lidershipi, këtë e bëmë me mikun tim Alexis Tsipras duke nënshkruar Marrëveshjen e Prespës që solli stabilitet, solli mesazhe të mira në Bashkimin Evropian se këtu në Ballkan, në mënyrë evropiane, mund të gjejmë një zgjidhje. për shumë çështje të vështira, përmes diplomacisë dhe dialogut dhe ne vazhdojmë të jemi shembull i mirë për Bashkimin Evropian dhe shpresoj se Maqedonia e Veriut do të vazhdojë duke pranuar propozimin nga BE-ja dhe më në fund pas 17 vitesh do të fillojë negociatat”, tha Zaev dhe shtoi. se procesi do të inkurajojë edhe vende të tjera nga rajoni.

Ai theksoi se Maqedonia e Veriut ka marrë vendime shumë të vështira në vitet e fundit. Vendi ka ofruar paqe dhe stabilitet në rajon dhe në Evropë, së bashku me reformat në vend, dhe në të njëjtën kohë theksoi se interesi strategjik i vendit është që të fillojë menjëherë negociatat për anëtarësim në BE.

Ai u shpjegoi të pranishmëve në konferencë se ky është një “moment dramatik në Maqedoninë e Veriut”, sepse qeveria është në proces konsultimesh me partitë opozitare, me partitë qeveritare me ekspertë etj.

Ai tha se sot, nesër ose pasnesër Kuvendi do të duhet të votojë dhe shprehu besimin se do të ketë shumicë, duke theksuar se “e rëndësishme është të ecim përpara drejt BE-së sepse nuk ka alternativë”.

Burimi: MIA

Video e ditës