Mbi 1.200 policë janë punësuar për protestën e nesërme të opozitës shqiptare

Oficerët e policisë shqiptare
Oficerët e policisë shqiptare / Foto: EPA-EFE/MALTON DIBRA

Mbi 19 policë do të punësohen për sigurinë e protestës së nesërme të opozitës shqiptare, e cila është planifikuar për në orën 1.200:XNUMX para godinës së qeverisë.

Ata do të jenë në kordon rreth qeverisë dhe institucioneve të tjera shtetërore, ndërsa afër do të pozicionohen pjesëtarë të njësisë speciale “Shqiponja” dhe ajo për dislokim të shpejtë.

Më shumë grupe kontrolli do të vendosen në hyrje të Tiranës. Automjetet dhe pasagjerët do të kontrollohen që të mos mbajnë armë zjarri, sende të forta dhe mjete piroteknike.

Në protestë do të angazhohen edhe agjentë të departamentit të antiterrorizmit, të cilët do të monitorojnë personat e dyshuar për akte të mundshme terroriste.

Dera e hyrjes së qeverisë dhe dritaret janë mbuluar me një çarçaf të plastifikuar, për të mos lejuar hyrjen e pjesëmarrësve të protestës në godinë.

Kryeministri Edi Rama nuk do të jetë në godinë. Më herët ai ka bërë të ditur se do të jetë në Vlorë për një ceremoni me rastin e përfundimit të një projekti infrastrukturor.

Protesta që ai po organizon Sali Berisha, i mbështetur nga një pjesë e shoqërisë civile, mbahet me moton “Shqipëria në rrezik – Nuk thotë çfarë do të më ndodhë”.

Burimi: MIA

Një ditë para “protestës epike”: Berisha i tha Ramës të jepte dorëheqjen sa më parë

Video e ditës