Për Suedinë, dërgimi i trupave në Ukrainë aktualisht "nuk është i rëndësishëm".

Kryeministri suedez Ulf Kristerson/Foto: Belga / ddp USA / Profimedia

Dërgimi i trupave në Ukrainë aktualisht "nuk është në tryezë", tha sot kryeministri suedez Ulf Kristerson, vendi i të cilit do të bëhet anëtari i 32-të i NATO-s.

“Për momentin nuk është relevante”, tha kryeministri për kanalin suedez SVT, duke reaguar ndaj një deklarate të presidentit francez Emmanuel Macron, i cili tha se dërgimi i trupave perëndimore në territorin ukrainas nuk duhet të përjashtohet në të ardhmen.

“Për momentin jemi të zënë me dërgimin e pajisjeve në Ukrainë”, theksoi kreu i qeverisë suedeze.

Më 20 shkurt, Stokholmi njoftoi ndihmën ushtarake (paketa e 15-të) për Kievin në formën e pajisjeve me vlerë 633 milionë euro, duke përfshirë municione artilerie, anije luftarake, sisteme kundërajrore dhe granata.

“Nuk ka asnjë kërkesë nga pala ukrainase për trupa tokësore”, shtoi Christerson.

Parlamenti hungarez votoi dje për hyrjen e Suedisë në NATO, gati dy vjet pas fillimit të procesit të anëtarësimit të vendit.

"Suedia është e gatshme të marrë përgjegjësitë e saj në drejtim të sigurisë euroatlantike," tha Kristerson pas votimit në Hungari.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës