Ndryshe nga Gates dhe Bezos, Jerry Hall do të marrë vetëm një pjesë të vogël të "byrekut" pas divorcit të tij nga Rupert Murdoch.

Jerry Hall
Jerry Hall dhe Rupert Murdoch / Foto: EPA/YUI MOK

Gjithçka që lidhet me të ashtuquajturën histori të tyre të dashurisë ka ndodhur me nxitim. Ata u martuan në më pak se një vit lidhje, Jerry Hall në atë moment ai ishte 59 vjeç, a Rupert Murdoch 84 vjeç. Ata ishin së bashku për gjashtë vjet dhe këto ditë përfundoi divorci i supermodeles dhe manjatit mediatik dhe miliarderit – dhe në kohë rekord.

Vetëm gjashtë javë pasi Jerry Hall dorëzoi dokumentet e divorcit duke përmendur "dallimet e papajtueshme" si arsyen kryesore, ajo dhe Rupert Murdoch kanë arritur një marrëveshje. Një deklaratë e përbashkët për shtyp e lëshuar nga firma PR Rubenstain në Nju Jork tha: "Divorci i Jerry Hall dhe Rupert Murdoch është përfundimtar. Ata mbeten miq të mirë dhe i urojnë njëri-tjetrit më të mirat në jetë!”

Gerry Hall, 66 vjeç, la Murdoch me kokën lart dhe thuhet se me një llogari bankare "peshon" rreth 250 milionë funte. Dyshohet se ish-bashkëshorti i ka transferuar dy shtëpi. Megjithatë, kjo nuk është asgjë në krahasim me sa kanë marrë Melinda Gates и Mackenzie Bezos nga divorcet e tyre.

Jerry Hall pati fatin të punësonte një avokat të shquar në Nju Jork, Judy Paul, e cila njihet për rastet e divorcit të personazheve të famshme dhe ka përfaqësuar ndër të tjera, Drew Barrymore и Scarlett Johansson, dhe një orë për shërbimet e saj kushton 1000 dollarë të pabesueshëm.

Si fajtori kryesor, sipas historive të atyre që dinë, janë fëmijët e Murdoch që nuk mund ta pranonin Jerry Hall që në fillim. Këta janë fëmijët e tij nga martesa e tij e parë dhe e dytë, të cilët janë shumë inteligjentë dhe konkurrues, veçanërisht Prudence (64), Elizabeth (53), Lachlan (50) dhe James (49). Vajzat e tij nga gruaja e tij e tretë Uendi Deng ata janë 21 dhe 19 vjeç dhe nuk kanë shumë ndikim te babai i tyre.

Me sa duket të vetëdijshëm se me Jerry Hall në lojë, pasuria e babait të tyre do të zvogëlohej dhe kur bëhej fjalë për trashëgiminë e tyre, ata u përpoqën ta largonin atë nga qendra. Edhe pse Jerry Hall donte të merrte fermën e madhe prej 200 milionë dollarësh në Montana dhe 14 hektarë Moraga Estate and Vineyard në Bel Air përmes çështjes së divorcit, kërkesa e saj u refuzua pa asnjë mendim të dytë falë avokatit. Robert S. Cohen e cila ishte avokatja e Melinda Gates në divorcin e saj me Bill Gates.

Meqenëse ata kishin nënshkruar një marrëveshje paramartesore para se të martoheshin, ajo nuk kishte shumë "në dispozicion". Megjithatë, ajo mori një shtëpi në Henley të Anglisë, me vlerë 13 milionë dollarë dhe një shtëpi në Francë, e cila u ble fshehurazi vetëm për të katër vjet më parë.

 

Shiko këtë post në Instagram

 

Një postim i ndarë nga ET Panache (@etpanache)

Ku dhe kur martesa e tyre shkoi drejt greminës?

Miqtë e Jerry Hall, të cilët i takuan në fund të prillit dhe majit, pohojnë se ishin tepër të lumtur, por siç raporton "Daily Beast", martesa filloi të shpërbëhej vjeshtën e kaluar kur Murdoch vendosi të shesë apartamentin trekatësh. ndodhet në një ndërtesë në Manhatan dhe kështu një apartament më i vogël një kat më poshtë në të njëjtën ndërtesë. Kjo pronë është ende në shitje për 78 milionë dollarë, dhe kur vendosi ta shesë, Murdoch thuhet se i kërkoi Jerry-t të nënshkruante kontrata shtesë duke deklaruar se apartamenti ishte pjesë e marrëveshjes paramartesore, që do të thotë se supermodelja nuk do të kishte të drejtë për të.

Murdoch thuhet se i ofroi bujarisht gruas së tij të tregtonte pjesën e saj të pronësisë së fermës së tij në Montana, por fëmijët e tij thuhet se kundërshtuan, kështu që ajo nuk u përfundua kurrë.

 

Shiko këtë post në Instagram

 

Një postim i ndarë nga Gente Yold (@genteyold_cm)

Martesa e tyre fjalë për fjalë përfundoi me një email anulimi dhe Murdoch i tha gruas së tij të katërt se që atëherë ata duhet të korrespondonin ekskluzivisht përmes një avokati, gjë që e lëndoi thellësisht Jerry Hall, i cili tha në atë kohë se megjithëse i kishte thyer zemrën, ajo është ende në dashuri me të. Reagimi i saj e befasoi edhe Murdoch-in – një javë pasi gjithçka u bë publike, ajo zyrtarisht bëri kërkesë për divorc në Kaliforni, duke renditur adresën e vreshtit Moraga si adresën e shtëpisë së saj.

Dhe pikërisht kështu nisën përpjekjet e Murdoch për të mbrojtur pronën e tij me manovra të ndryshme. Veçanërisht, Kalifornia njihet si një "shtet i Commonwealth", që do të thotë se kur dy persona martohen, ata konsiderohen një entitet në lidhje me pronësinë e pronës. Prandaj, çdo pasuri ose pasuri e fituar gjatë martesës konsiderohet pronë e përbashkët dhe është në pronësi të të dy bashkëshortëve.

I vetëdijshëm se edhe ky divorc do t'i kushtojë shtrenjtë, ai u kujdes që të mbrohej. Paraardhësja e Jerry Hall, Wendy Deng, thuhet se mori 380 milionë funte në divorcin e saj nga Murdoch në vitin 1999, ndërsa paraardhësja e saj Anna, me të cilën ai ishte i martuar për 31 vjet, mori 1,6 miliardë dollarë. Megjithatë, për manjatin mediatik gjithçka është një gjë e vogël pasi pasuria e tij vlerësohet në 19 miliardë dollarë.

Me sa duket Jerry Hall tashmë ka mësuar mësimin e saj nga martesa e dështuar me Mick Jagger t'i kushtojë vëmendje kontratave dhe të gjitha dokumenteve të tjera. Ajo mori vetëm 14,9 milionë dollarë nga divorci i saj nga Jagger.

Video e ditës