Për herë të parë në histori, Lojërat Olimpike Verore mund të mbahen në Afrikë

Foto: EPA-EFE / ROMAN PILIPEY

Egjipti do të regjistrojë kryeqytetin Kajro për organizimin e Lojërave Olimpike Verore në vitin 2036, njoftoi ministri egjiptian i Rinisë dhe Sporteve Ashraf Soubi.

Deri më tani, asnjë vend arab apo afrikan nuk ka pritur Lojërat Olimpike Verore apo Dimërore.

Presidenti egjiptian Abdel Fattah Al-Sisi dha dritën jeshile për paraqitjen e kandidaturës, shtoi ministri Sobi gjatë pritjes së Presidentit të Komitetit Olimpik Ndërkombëtar (IOC) Thomas Bach në Kajro.

Një deklaratë e lëshuar nga qeveria egjiptiane citoi Bach të ketë thënë se infrastruktura sportive e Egjiptit është në gjendje të presë ngjarjen.

Lojërat Olimpike Verore të ardhshme do të mbahen në Paris 2024, e ndjekur nga Los Angeles në 2028 dhe Brisbane në 2032.

Procesi i aplikimit për organizimin e Lojërave Olimpike në vitin 2036 nuk ka nisur ende zyrtarisht dhe përflitet se Gjermania, Meksika, Turqia, Rusia, India dhe Katari janë të interesuara për organizimin e IOC.

Video e ditës