Për rindërtimin dhe rimëkëmbjen e Ukrainës nevojiten 383 miliardë euro

Fotoja e granatimeve ukrainase: EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO

Kostot e nevojshme për rindërtimin dhe rimëkëmbjen e Ukrainës, e cila është objektivi i pushtimit rus, janë rritur në 411 miliardë dollarë (383 miliardë euro), të vlerësuara nga qeveria ukrainase, Banka Botërore, Komisioni Evropian dhe Kombet e Bashkuara.

Sipas një vlerësimi të ri të publikuar sot, duke mbuluar periudhën nga fillimi i pushtimit rus të Ukrainës më 24 shkurt 2022 deri në përvjetorin e tij të parë, fondet e rindërtimit dhe rimëkëmbjes do të nevojiten gjatë 10 viteve të ardhshme dhe do të sigurohen nga publiku dhe privati. burimet.fondet.

Shuma e deklaruar është 2,6 herë më e lartë se Produkti i Brendshëm Bruto i vlerësuar i Ukrainës në vitin 2022, tha Komisioni Evropian.

Vlerësimi i Dytë i Shpejtë i Dëmeve dhe Nevojave ofron një vlerësim gjithëpërfshirës të efekteve të luftës në 20 sektorë të ndryshëm, duke specifikuar dëmtimet e drejtpërdrejta fizike në infrastrukturë dhe ndërtesa dhe duke përshkruar ndikimin në jetën e njerëzve.

Vlerësohet se Ukrainës do t'i nevojiten 14 miliardë dollarë këtë vit për investime prioritare në rindërtim dhe rimëkëmbje.

Kryeministri i Ukrainës Dennis Schmigal, deklaroi se përgatitja e vlerësimit të dytë të shpejtë të dëmeve dhe nevojave është "një element i rëndësishëm në strategjinë e rindërtimit të Ukrainës".

“I jemi mirënjohës Bankës Botërore për analizën e plotë, e cila do të bëhet një mjet i rëndësishëm për ne dhe partnerët tanë në zbatimin e projekteve të rimëkëmbjes, të cilat tashmë kanë filluar”, tha Shmigal.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës