Për Mickoskin, një nga argumentet e qeverisë për përfshirjen e bullgarëve në Kushtetutë është "ose injorancë ose manipulim".

Foto: MPB / printscreen

“Është një deklaratë shumë e gabuar për të cilën foli Ali Ahmeti në periudhën e kaluar, pastaj disa nga ministrat që vinin nga BDI, dhe tani po e shoh, siç është urdhri, po fillojnë të thonë edhe Kovaçevski dhe të tjerët nga LSDM-ja, Maricic. atë dhe të ngjashme”, thotë kryetari i VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickoski në lidhje me argumentin se përfshirja e bullgarëve në Kushtetutën e Maqedonisë do të jetë dallimi përfundimtar i popullit maqedonas nga ai bullgar.

Duke iu përgjigjur pyetjeve në hapjen e akademisë politike të organizuar nga Qendra Hulumtuese dhe Analitike e Partisë "Ljubisha Georgievski",
Mickoski theksoi se i mirëkupton përfaqësuesit e pushtetit “sepse duket se ata nuk janë miqësuar me librat, kështu që nuk i kuptojnë gjërat dhe për këtë po mundohen të ritregojnë diçka që kanë dëgjuar – jo përgjuar”.

“Edhe autori i Zhivkovizmit nuk ka pasur asnjë problem me kombin modern maqedonas. As ai, as tash pasuesit e tij në Bullgari nuk ka pasur problem dhe njëri prej tyre është edhe presidenti Radev. Ata nuk kanë asnjë problem me kombin maqedonas, i cili është rezultat i formimit të shtetit modern maqedonas si rezultat i mbledhjeve të ASNOM-it dhe AVTOJ-it e kështu me radhë. Por ata kanë problem me popullin maqedonas më parë, pra para formimit të shtetit maqedonas dhe të kombit maqedonas, ky është problemi. Ata thonë se populli maqedonas është në fakt popull bullgar dhe ky është thelbi. Asnjëri prej tyre nuk e ka problem kur thotë, shikoni, kombi modern maqedonas është rezultat i mbledhjeve të ASNOM-it dhe AVNOJ-it, luftës antifashiste dhe formimit të shtetit maqedonas, këtë duhet ta dinë të gjithë. Këtu nuk ka asnjë problem, por çfarë ka ndodhur më parë. Ata thonë, po, atëherë janë formuar ato subjekte, por para kësaj ka pasur bullgarë dhe kanë jetuar bullgarë, kjo është thelbi”, tha Mickoski.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës